Teodorovici: Avem nevoie de o bază de date cu persoanele implicate în achiziţii publice

Ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, a declarat joi că este nevoie de personal calificat care să lucreze în domeniul achiziţiilor publice şi care să fie remunerat 'pe măsură', şi a solicitat crearea unei baze de date cu toate persoanele implicate în achiziţii publice, care să fie verificate, pentru a evita astfel orice fel de situaţie de posibil conflict de interese între aceste persoane şi companiile care vin să liciteze.
Economica.net - J, 29 oct. 2015, 14:21
Teodorovici: Avem nevoie de o bază de date cu persoanele implicate în achiziţii publice

‘Avem nevoie de resursă umană. Poţi să ai o lege perfectă, un sistem foarte bun, dar dacă resursa umană nu este calificată să facă acest lucru, rezultatele sunt aceleaşi. Insist foarte mult să avem o bază de date cu toate persoanele implicate în achiziţii publice din zona publică – primării, instituţii judeţene, prefecturi, ministere, agenţii – astfel încât să ştim exact, pentru fiecare dintre aceste persoane, care este nivelul de pregătire, şi ce pregătire mai necesită fiecare persoană pentru a-şi putea desfăşura activitatea în bune condiţii. De asemenea, să poată fi verificate pentru a evita orice fel de situaţie de posibil conflict de interese între aceste persoane şi companiile care vin să liciteze’, a menţionat Teodorovici.

Ministrul Finanţelor a subliniat că persoanele care vor lucra în acest domeniu vor avea ‘un salariu pe măsură, pentru a le menţine în sistem şi pentru a capitaliza expertiza’.

Totodată, Eugen Teodorovici a precizat că personalul care lucrează în acest domeniu al achiziţiilor publice ‘ar trebui să fie pus pe acelaşi nivel cu auditorii’. ‘M-am gândit, astăzi, ca acest personal să fie protejat, aşa cum auditorii sunt protejaţi de lege, astfel încât cei care lucrează în domeniul achiziţiilor publice să nu aibă teama implicării, şi astfel să îşi folosească raţiunea profesională’.

‘Persoanele care lucrează în domeniul achiziţiilor publice trebuie să aibă un statut aparte, aşa cum au auditorii, astfel încât să fie protejaţi de lege faţă de orice interferenţă asupra superiorului direct sau mai sus’, a subliniat ministrul Finanţelor.

Eugen Teodorovici a vorbit despre necesitatea reformării sistemului de achiziţii publice. ‘Ştiţi foarte bine câte structuri sunt în acest sistem, structuri care din păcate au pus mare accent pe zonele de control şi nu pe zonele de prevenţie. Pe control ne-am specializat din păcate cu toţii, fapt ce a dus la blocarea acestor achiziţii publice. Trebuia să avem o strategie naţională de achiziţii publice, pe care Comisia Europeană a acceptat-o, fără de care România ar fi riscat oprirea banilor europeni’, a mai spus Teodorovici.

Guvernul a aprobat, în şedinţa din această săptămână, noul pachet legislativ privind achiziţiile publice, care transpune cele mai recente norme europene în domeniu.

În anul 2014, piaţa achiziţiilor publice a atins nivelul de 77,4 miliarde de lei.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.