Premierul Emil Boc a mers să sărbătorească Ziua Unirii în Parlament, alături de aleşii Puterii, în lipsa reprezentanţilor Opoziţiei. Guvernul nu a dat nici un anunţ dacă Boc ar participa şi la manifestaţiile din stradă care au loc la Focşani sau Iaşi. Premierul a transmis în schimb, prin intermediul Biroului de presă al instituţiei pe care o conduce, mesajul său de Ziua Unirii.