Ministerul Educaţiei introduce, din următorul an şcolar, finanţarea per elev. Ceea ce înseamnă că directorii trebuie să se străduiască să îşi menţină elevii la clasă şi să-i împiedice să abandoneze şcoala. Altfel, unităţile de învăţământ rămân fără bani.