„Echipajul şi nava sunt în siguranţă, deşi căpitanul a raportat că o anumită cantitate de combustibil s-a scurs în mare”, a scris agenţia britanică pe reţeaua socială X.
Incidentul, survenit în Golful Oman, la aproximativ 60 de mile nautice est de capitala omaneză Muscat, a fost descris ca o „explozie externă”, fără a se preciza originea acesteia.
Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice, armata ideologică iraniană, a blocat traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz imediat după ce SUA şi Israelul au declanşat atacurile aeriene asupra Iranului pe 28 februarie.
Iranul a plasat mine pe anumite porţiuni ale acestei rute maritime, prin care tranzitau înaintea războiului circa o cincime din exporturile mondiale de hidrocarburi. Gardienii Revoluţiei au avertizat la jumătatea lunii aprilie cu privire la o „zonă periculoasă” de 1.400 de kilometri pătraţi, unde ar putea fi amplasate mine.
Teheranul susţine că nu a blocat strâmtoarea. În practică însă, navele trebuie să se coordoneze cu punctele de contact iraniene şi li se permite trecerea doar printr-un coridor din proximitatea coastei iraniene. De asemenea, teama de atacuri şi creşterea preţurilor asigurărilor maritime descurajează traversarea strâmtorii.
Sursa foto: Facebook.com/GulfNews.UAE