Universitatea Gheorghe Asachi din Iaşi a devenit vânzător de curent electric

Universitatea din Iaşi poate vinde curent în reţeaua naţională şi să distribuie căldură în cele 21 de cămine pe care le deţine, pentru că a primit autorizaţie de exploatare comercială a celor două grupuri proprii energetice pe gaz.
Economica.net - J, 10 apr. 2014, 13:17
Universitatea Gheorghe Asachi din Iaşi a devenit vânzător de curent electric

Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iaşi a primit de la ANRE autorizaţia pentru exploatarea comercială a celor două module energetice ce permit furnizarea combinată de curent electric şi agent termic. Din acest moment, facultatea de comportă ca o centrală termică în cogenerare, vânzând curent şi distribuind gratis căldură în căminele sale. De căldură vor beneficia cei 8.500 de studenţi cazaţi anual în cele 21 de cămine ce aparţin universităţii.

Potrivit Ziarul de Iaşi, sistemul funcţionează similar unei centrale de apartament, dar la o scară foarte mare. Instituţia de învăţământ superior şi-a încheiat contractul cu Dalkia, iar prin două module de cogenerare a energiei care funcţionează prin arderea gazului metan produce atât agent termic, care este livrat în toate cele 21 de cămine din campus, cât şi energie electrică, ce urmează să fie vândută. „Practic, noi devenim astfel şi producător de energie al statului ro­mân. Dar ca să devenim eficienţi ar trebui realizat un profit din vân­zarea curentului electric care să fie mai mare decât gazul pe care îl ardem“, a precizat  Bogdan Bu­deanu, directorul al Direcţiei Ser­vicii Studenţeşti a UTI.

Acesta a explicat că, până anul acesta, universitatea plătea 3 milioane de lei anual către Dalkia pe căldura livrată către campus şi 2 milioane de lei către E.ON. Proiectul prin care au fost cumpărate aceste două module a avut valoarea de aproximativ 69 de milioane de lei, dintre care 55,8 eligibili. Prin aceste fonduri europene s-au anvelopat şi s-au montat uşi termopan la 12 dintre cele 21 de că­mine ale campusului. Până în prezent, patru dintre acestea fuseseră deja renovate din banii universităţii, iar ultimele cinci urmează să intre într-un proiect care va fi deschis în iulie. „Este cel mai important proiect al universităţii, noi am avut mai multe proiecte foarte grele, peste 40, însă acesta este de departe cel mai important. În urma lui se văd o serie de rezultate importante. Campusul nostru găzduieşte 8.500 de studenţi, este un adevărat oraş, şi are 45 de ani de vechime. Dacă nu gândeam acest proiect, rămâneam în epoca de piatră“, a declarat Ion Giurma, rectorul UTI.

Prin intermediul aceluiaşi proiect s-a renovat şi cantina instiuţiei, s-au modernizat două terenuri de sport, s-au anvelopat toate ţevile care trans­portă căldură către cămine. Astfel, conform ing. Bogdan Budea­nu, s-au făcut economii în 2013 faţă de aceeaşi perioadă a anului 2009 de 13% la agentul termic şi de 32% a consumului de energie.

„Asta înseamnă o reducere estimată în lei la măcar un milion, şi pot să spun că din bugetul campusului, din banii strânşi de la studenţi, 58% se chletuiesc pe uti­lităţi. Dacă nu era această investiţie, creştea tariful la plata căminului cu minimum 50-70%, dar astfel tariful a rămas egal în ultimii patru ani. Fără acest proiect european, inves­tiţiile care s-au reuşit în aproximativ patru ani s-ar fi făcut în 30 de ani“, a completat ing. Bogdan Budeanu. Contribuţia universităţii la acest proiect a fost de aproximativ un milion de lei, iar a statului român, de aproximativ 14 milioane.

Campusul „Tudor Vladimirescu“ al UTI este unul dintre cele mai mari din Europa de Est, având o capacitate de 8.500 de studenţi în cele 21 de cămine ale sale.

Universitatea din Iaşi nu este singura instituţie de învăţământ superior din România care poate vinde curent. Şi Politehnica Bucureşti face acest lucru, comercializând energie produsă în panourile fotovoltaice instalate pe câteva din clădirile sale.

Te-ar mai putea interesa și
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere cu 2,50% faţă de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea......
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Preşedintele Israelului, la Iaşi: Evreii din România – rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel
Evreii din România au avut un rol esenţial în întemeierea şi dezvoltarea Statului Israel şi reprezintă până astăzi ...
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Câți bani dau românii pe șaorma? Suma uriașă încasată de o piață care crește anual cu 10%
Una dintre mâncărurile preferate de români este șaorma, potrivit datelor Dristor Kebap, companie care a lansat recent ...
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful CNAIR
VIDEO Autostrada Bucureștiului A0: Lotul chinezilor se apropie de 90%, dar este nevoie de accelerarea ritmului – șeful ...
Constructorul chinez (China Civil Engineering Construction Corporation) se apropie de un stadiu al lucrărilor de 90% pe ...