Vicepremierul Dîncu: Locuinţele ANL nu se mai vând

Vicepremierul Vasile Dîncu a declarat marţi, la Carei, că locuinţele ANL pentru tineri nu se mai vând, statul având nevoie de o rezervă de locuinţe sociale şi pentru urgenţe.
Economica.net - mar, 25 oct. 2016, 07:47
Vicepremierul Dîncu: Locuinţele ANL nu se mai vând

‘ANL n-o să se mai vândă pentru că avem nevoie de locuinţe sociale. După părerea mea, ideea aceasta că vindem locuinţele şi după aceea cu banii rezultaţi construim altele, nu a funcţionat. În momentul în care banii ajung la buget nu ţi-i mai dă nimeni înapoi’, a declarat Dîncu.

El a explicat, pentru AGERPRES, că trebuie să existe în fiecare oraş o rezervă de locuinţe pentru urgenţe, dând exemplul cazului exploziei de la Bistriţa, când au trebuit mutate 50 de familii.

‘La Bistriţa, săptămâna trecută a explodat un bloc, a trebuit să mutăm 50 de familii dintr-o dată. Noroc că erau locuinţele ANL. Pentru asta trebuie să dăm ordonanţă, în mod temporar să schimbăm destinaţia acestor locuinţe. Nu este normal ca un oraş chiar de nivelul Careiului să nu aibă un fond de 100 sau 200 de apartamente care tot timpul să poată fi pregătite pentru cazuri sociale, pentru situaţii de urgenţă’, a declarat Dîncu.

El consideră că tinerii trebuie să se gândească la ANL ca la nişte locuinţe temporare, de unde să se mute peste o perioadă.

‘Vom stimula în continuare şi ajutorul pentru tineri, pentru prima casă. Tot timpul vin generaţii de tineri care au nevoie de asta, oamenii după ce îşi cresc veniturile se pot muta din aceste locuinţe, au posibilitatea să îşi ia un credit, să îşi construiască locuinţa proprietate personală aşa cum şi-o doresc, creşte familia, nu mai poţi să stai cu doi sau trei copii într-un apartament de două camere’, a spus Dîncu.

Noua lege a locuinţelor va fi finalizată în această toamnă, după care va fi înaintată Parlamentului pentru adoptare.

‘Sunt în dezbatere publică o strategie a locuirii şi ceea ce înseamnă o lege a locuinţei care se va termina şi o vom promova în această toamnă. Sigur va ajunge în Parlament, în înţelepciunea lui Parlamentul va stabili ce este mai bine, dar în principal în România, în acest moment, avem în jur de şapte milioane de familii şi opt milioane şi ceva de locuinţe. În schimb în proprietatea publică, fie a statului fie a comunităţilor, avem doar 2% din fondul de locuire, ceea ce nu este normal. În caz de calamităţi, alte lucruri care se pot întâmpla, trebuie să existe locuinţe de necesitate, locuinţe pentru noile generaţii’, a precizat vicepremierul.

Dîncu a adăugat că trebuie construite mai multe locuinţe ANL, fie în parteneriat cu primăriile sau chiar în parteneriat public privat.

Vicepremierul Vasile Dîncu a vizitat, marţi, un nou cartier ANL din Carei, format din 58 de locuinţe, din care 55 de apartamente cu două camere şi trei garsoniere.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...