CSM: Ponta a încălcat independenţa justiţiei prin declaraţiile referitoare la condamnarea lui Dragnea

Plenul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) a decis luni că premierul Victor Ponta a încălcat independenţa justiţiei în urma declaraţiilor făcute de privind condamnarea lui Liviu Dragnea, anunţă Agerpres.
Economica.net - lun, 22 iun. 2015, 16:07
CSM: Ponta a încălcat independenţa justiţiei prin declaraţiile referitoare la condamnarea lui Dragnea

CSM şi-a însuşit raportul Inspecţiei Judiciare care, în urma verificărilor, a concluzionat că afirmaţiile făcute de premier au fost de natură să aducă atingere independenţei sistemului judiciar.

Pe 2 iunie, conducerea CSM a sesizat Inspecţia Judiciară pentru verificări cu privire la apărarea independenţei sistemului judiciar în urma declaraţiilor făcute de premierul Victor Ponta privind condamnarea lui Liviu Dragnea.

‘Ca urmare a afirmaţiilor domnului Victor Ponta, prim-ministru al României, emise în spaţiul public în cadrul emisiunii ‘Ora de vârf’, difuzate pe postul de televiziune România TV în data de 1 iunie 2015, cu începere de la ora 20,31, conducerea Consiliului Superior al Magistraturii a sesizat Inspecţia Judiciară în vederea efectuării de verificări cu privire la apărarea independenţei sistemului judiciar, potrivit art. 30 alin. (1) din Legea nr. 317/2004 privind CSM, republicată cu modificările şi completările ulterioare’, preciza CSM.

Preşedintele PSD, premierul Victor Ponta, susţinea, la începutul lunii, că în partidul pe care îl conduce există o stare de nemulţumire cauzată de condamnarea lui Liviu Dragnea la un an cu suspendare în dosarul ‘Referendumul’, decizie a justiţiei pe care social-democraţii o consideră ‘nedreaptă’.

‘Este (tensiune în PSD – n.r.), bineînţeles că este, pentru că noi am guvernat şi guvernăm şi la nivel central, guvernăm şi la nivel local. După chestia asta absolut nedreaptă cu condamnarea lui Dragnea – că am făcut referendum, de parcă l-a făcut Dragnea singur, dar l-am făcut toţi – aţi văzut ce păţesc ăia doi judecători de la Curtea de Apel care au achitat-o pe doamna Rarinca? Le-au scos stenograme, nu ştiu ce. Vă daţi seama că judecătoarele de la Dragnea dacă cumva îl achitau pe Dragnea cred că erau şi arestate acum. Au dat şi ele un an cu suspendare, dar pentru noi e un lucru nedrept, pentru că nu doar noi, ci şi PNL a fost cu noi la suspendare. Toţi am fost, mă rog, toţi cei care am luat decizia. Sigur că e o stare de nemulţumire, pentru că e o nedreptate care ni se face’, spunea Ponta, la România TV.

CSM a mai decis luni că şi preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu, a încălcat independenţa Justiţiei prin afirmaţiile şi scrisoarea prin care solicita demiterea Liviei Stanciu, preşedinta Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, şi Laurei Codruţa Kovesi, şefa DNA.

Cinci senatori, printre care şi preşedintele Camerei Superioare a Parlamentului, Călin Popescu-Tăriceanu, au solicitat, în luna mai, printr-o scrisoare, preşedintelui Klaus Iohannis să le înlăture, prin demitere ori prin demisie, pe Livia Stanciu, preşedinta Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, şi Laura Codruţa Kovesi, şefa DNA, pentru ‘încălcarea drepturilor şi libertăţilor fundamentale’ ale Marianei Rarinca.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...