Stefan Knirsch, şeful Departamentului de Cercetare-Dezvoltare al Audi, demisionează în urma scandalului emisiilor

Stefan Knirsch, şeful Departamentului de Cercetare-Dezvoltare al Audi, va părăsi imediat compania, a anunţat luni divizia de lux a grupului german Volkswagen, la doar o săptămână după ce publicaţia Bild am Sonntag informa că ar fi implicat în scandalului emisiilor (Dieselgate), transmite Financial Times (FT).
Economica.net - lun, 26 sept. 2016, 13:52
Stefan Knirsch, şeful Departamentului de Cercetare-Dezvoltare al Audi, demisionează în urma scandalului emisiilor

În decembrie, Consiliul de supervizare al Audi l-a numit pe Stefan Knirsch, şeful Departamentului de Dezvoltare a Motoarelor, în funcţia de director al Departamentului de Cercetare-Dezvoltare la Audi. Acesta l-a înlocuit pe Ulrich Hackenberg, suspendat din cauza scandalului legat de manipularea testelor privind nivelului emisiilor motoarelor diesel de tip EA 189. Ulterior, Ulrich Hackenberg a demisionat.

Şeful VW, Matthias Müller, declarase în acel moment că Stefan Knirsch are calificări excelente.

Investigaţiile privind scandalul emisiilor, conduse de firma americană de avocatură Jones Day, au arătat că Stefan Knirsch, membru al Consiliului de Administraţie al Audi, ştia despre utilizarea softului care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel de trei litri şi a dat declaraţii mincinoase în instanţă. Deja conducerea Audi i-a cerut lui Stefan Knirsch să elibereze biroul, susţine Bild am Sonntag.

Într-o scurtă declaraţie, luni, Audi a confirmat că Stefan Knirsch a ajuns la un acord cu Consiliul de supervizare al Audi privind demisia sa. Nu au fost oferite detalii suplimentare.

Plecarea vine la doar câteva săptămâni după ce un inginer cu vechime îndelungată la Volkswagen, James Liang, a devenit primul inculpat în SUA în scandalul emisiilor. El a fost de acord să coopereze cu autorităţile SUA.

Stefan Knirsch, în vârstă de 50 de ani, şi-a început cariera la Audi în 1990, ca inginer. În 1996 s-a transferat la Porsche, unde a lucrat timp de 15 ani la dezvoltarea motoarelor, iar în 2013 a revenit la Audi.

Audi a recunoscut în faţa autorităţilor de reglementare din SUA că vehiculele sale diesel cu motor V6 de trei litri utilizează trei programe software care nu au fost dezvăluite anterior. Unul dintre aceste sisteme electronice speciale ar fi putut fi utilizat pentru evitarea standardelor referitoare la poluare, conform reglementărilor din SUA. Anterior, reprezentanţii Volkswagen au dat asigurări că scandalul emisiilor este legat doar de motoarele diesel de doi litri pe care le produce VW şi au dezminţit că motoarele mai mari, fabricate de Audi, ar fi suspecte. Softul afectează 85.000 de modele Audi, Volkswagen şi Porsche vândute începând cu 2009 în SUA.

Volkswagen a anunţat recent că va plăti 15,3 miliarde de dolari, după ce a recunoscut că ani de zile a folosit un soft care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel în SUA, acceptând să răscumpere vehiculele de la consumatori şi să furnizeze fonduri pentru a stimula producerea autoturismelor ecologice.

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...