IEA: Emisiile de carbon ale sectorului energetic au stagnat în 2016 pentru al treilea an consecutiv

Un mix energetic mai verde a ajutat la menţinerea neschimbată a emisiilor de carbon ale industriei energetice în 2016, chiar dacă economia mondială a crescut, a anunţat vineri Agenţia Internaţională a Energiei (IEA), informează Reuters.
Economica.net - vin, 17 mart. 2017, 10:58
IEA: Emisiile de carbon ale sectorului energetic au stagnat în 2016 pentru al treilea an consecutiv

Potrivit estimărilor IEA, emisiile globale de CO2 ale sectorului energetic au fost de 32,1 gigatone în 2016, neschimbate comparativ cu 2015 şi 2014, chiar dacă economia mondială a crescut cu 3,1%.

‘Aceşti trei ani de stagnare a emisiilor pe fondul creşterii economiei mondiale semnalează apariţia unei tendinţe care este cu siguranţă un motiv de optimism, chiar dacă este prea curând să spunem că emisiile globale au atins nivelul de vârf’, a declarat directorul general al IEA, Fatih Birol.

Emisiile de CO2 au scăzut în SUA şi China, primii doi utilizatori mondiali de energie şi principalii emitenţi de CO2, şi au rămas stabile în Europa. Aceste evoluţii au ajutat la contracararea creşterii emisiilor de CO2 în restul lumii, subliniază IEA.

În cazul SUA, emisiile de CO2 au scăzut cu 3% în 2016, până la cel mai redus nivel de după 1992, graţie unei utilizări mai mari de gaze de şist şi energii regenerabile, care au înlocuit cărbunele. Pentru prima dată în istorie, SUA au produs în 2016 mai multă electricitate pe bază de gaze naturale decât din cărbune.

De asemenea, emisiile de CO2 ale Chinei au scăzut cu 1% în 2016 pe fondul scăderii cererii de cărbune odată cu încetinirea avansului economiei chineze la 6,7%. De asemenea, China a utilizat mai multe energii regenerabile, energie nucleară şi gaze naturale în producţia de electricitate şi de asemenea a promovat trecerea de la cărbune la gaze în sectorul industrial şi cel al construcţiilor.

Cu toate acestea, Agenţia Internaţională a Energiei subliniază că menţinerea emisiilor de CO2 la un nivel constant nu este suficientă pentru a împiedica creşterea temperaturii globale cu maxim de două grade Celsius, aşa cum s-a convenit la conferinţa de mediu de la Paris din luna decembrie 2015.

Agenţia Internaţională a Energiei este principalul organism de consiliere pe probleme energetice al celor mai dezvoltate 29 de state. Agenţia a fost înfiinţată ca răspuns la primul şoc petrolier din 1973 – 1974 pentru a coordona eliberarea de petrol din stocurile de rezervă.

Te-ar mai putea interesa și
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la lotul 2 au ajuns la stadiul de 72% – CFR SA
Calea ferată Cluj – Oradea: Lucrările la lotul 2 au ajuns la stadiul de 72% – CFR SA
Lucrările de electrificare și reabilitare a lotului 2 Aghireș - Poieni din cadrul liniei de cale ferată Cluj - Oradea au ajuns la un stadiu de 72%, informează miercuri CFR Infrastructură.......
Gigantul sud-coreean SK Hynix se aşteaptă să obţină 29 miliarde de dolari în urma listării în SUA
Gigantul sud-coreean SK Hynix se aşteaptă să obţină 29 miliarde de dolari în urma listării în SUA
SK Hynix Inc a anunţat miercuri că intenţionează să obţină 45.450 miliarde woni (29,43 miliarde de dolari) în urma ...
Autostrada Moldovei A7. E oficial! Centura Bacău va fi închisă din 15 iulie pentru contectarea cu noile tronsoane
Autostrada Moldovei A7. E oficial! Centura Bacău va fi închisă din 15 iulie pentru contectarea cu noile tronsoane
Circulația auto pe Centura Bacău va fi închisă începând cu data de 15 iulie, pentru lucrări de conectare cu noile ...
România, pe locul 11 în Europa ca număr de proiecte derulate cu investiţii străine directe, în 2025 (raport EY)
România, pe locul 11 în Europa ca număr de proiecte derulate cu investiţii străine directe, în 2025 (raport EY)
Fluxurile de investiţii străine directe (ISD) în România au revenit, în 2025, la 8,1 miliarde de euro, în timp ce numărul ...