Bursa s-a întors pe scădere uşoară, într-o piaţă cu lichiditate redusă

Bursa de la Bucureşti a pierdut câştigul fragil de la deschidere şi a scăzut cu 0,19% în prima parte a şedinţei, în linie cu bursele mature din Europa, într-o piaţă în care investitorii au continuat să adopte poziţii de aşteptare, astfel că lichiditatea abia a depăşit 4 milioane lei.
Economica.net - J, 28 iun. 2012, 11:43
Bursa s-a întors pe scădere uşoară, într-o piaţă cu lichiditate redusă

Piaţa locală a reuşit miercuri să închidă în creştere uşoară, după patru şedinţe consecutive în care a scăzut cumulat cu 3,66%. Bursa a fost pe verde şi în primele minute ale şedinţei de joi, însă după ora 11:00 a trecut pe scădere, influenţată de corecţiile înregistrate de bursele vest-europene. La fel ca în ultimele zile, volumele de acţiuni tranzacţionate au fost reduse.

La ora 13:00, indicele BET, al celor mai lichide zece acţiuni, era în scădere cu 0,28%, iar titlurile companiilor din sectorul energetic plasau indicele BET-NG cu 0,29% sub închiderea de miercuri.

Indicele BET-FI a avansat cu 0,14%, fiind ţinut pe verde doar de acţiunile Fondului Proprietatea şi SIF Moldova, care au crescut cu 1,11% şi, respectiv, cu 1,24%. Acţiunile celorlalte patru SIF-uri consemnau scăderi de până la 1,14%.

Indicele extins al Bursei, BET-XT, a coborât cu 0,24%. Indicele reflectă evoluţia primelor 25 de acţiuni în funcţie de lichiditate, inclusiv SIF-urile şi Fondul Proprietatea.

Investitorii au transferat în total acţiuni de doar 4,3 milioane lei (978.000 de euro), valoare de aproape două ori sub rulajul din prima parte a şedinţei precendete, de 7,9 milioane lei (1,7 milioane euro). Aproape jumătate din rulajul de joi a fost asigurat de operaţiunile cu titlurile Fondului Proprietatea, de 2 milioane lei.

Cea mai recentă tranzacţie cu aceste acţiuni a fost realizată la 0,4449 lei, preţ cu 1,11% peste cotaţia de marţi. Acţiunile Fondului Proprietatea au fost oprite miercuri de la transfer pentru întrunirea AGA, care a dat aprobarea finală pentru listarea la bursa de la Varşovia.

La mijlocul şedinţei de la Bucureşti, bursele vest-europene erau în scădere cu până la 1,8%, pe fondul creşterii scepticismului investitorilor că, în cadrul summitului UE de joi şi vineri, liderii europeni vor lua măsuri concrete pentru contracararea crizei datoriilor suvernane.

Te-ar mai putea interesa și
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Noi obligații de informare a clienților pentru instalatorii de aer condiționat, va fi lege europeană
Instalatorii de aparate de aer condiționat vor fi obligați să le comunice clienților cât de eficiente energetic sunt aceste sisteme, conform unei legi a Uniunii Europene propuse miercuri, în......
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Binance speră să obţină licenţa pentru a opera în Europa
Platforma de schimb de criptomonede Binance intenţionează să rămână în Uniunea Europeană şi va încerca din nou ...
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care ...
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Cod galben de caniculă în aproape toată ţara, temperaturile vor ajunge la 35 de grade
Aproape toată ţara se va afla, joi, sub o avertizare cod galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând ...