Cepoi: Proiectul legii sănătăţii va fi depus la Parlament în prima parte a lunii decembrie

Proiectul legii sănătăţii este finalizat şi va fi depus la Parlament în prima săptămână a lunii decembrie, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, prof. dr. Vasile Cepoi, consilier al premierului Victor Ponta.
Economica.net - mie, 07 nov. 2012, 18:51
Cepoi: Proiectul legii sănătăţii va fi depus la Parlament în prima parte a lunii decembrie

El a precizat că au fost inserate în actul normativ toate propunerile rezultate în urma dezbaterilor publice organizate, precum şi în urma schimbului de puncte de vedere avute cu instituţiile internaţionale – Comisia Europeană, Banca Mondială, Fondul Monetar Internaţional.
„Urmează să facem o altă prezentare publică, în primul rând în Consiliul Consultativ constituit când a început demersul de elaborare a proiectului de lege. Apoi avem în plan să prezentăm proiectul de act normativ din nou în Comisiile de sănătate ale Parlamentului, dar şi în Comisiile administrative şi cele de finanţe din Parlament, şi în forma actuală vom prezenta proiectul şi coaliţiei partidelor aflate la guvernare. După toate aceste parcursuri proiectul de lege va fi depus la Parlament în prima săptămână a lunii decembrie”, a arătat Vasile Cepoi.

În legătură cu punctele importante din lege, acesta a reamintit organizarea sistemului de sănătate cu reorganizarea spitalelor, creşterea nivelului de competenţă a medicilor de familie şi a implicării lor în rezolvarea problemelor de sănătate, dar şi reducerea birocraţiei, construirea infrastructurii pentru creşterea calităţii în domeniul sănătăţii.

Privitor la pachetele de servicii medicale, prof. dr. Vasile Cepoi a menţionat că acestea vor fi construite pe principiul acoperirii serviciilor cele mai scumpe pe care nu şi le-ar putea permite să le plătească asiguraţii.

În prezent se lucrează la aceste pachete şi urmează să se facă mai multe studii de impact, unul cu specialişti din afară, contractat cu Banca Mondială, şi un altul cu echipa care lucrează la proiect.

Preşedintele Traian Băsescu i-a spus miercuri ministrului Sănătăţii, Raed Arafat, la ceremonia de depunere a jurământului de învestitură în funcţie, că are o singură rugăminte la el referitoare la legea sănătăţii, punctând că speră ca aceasta să fie depusă la Parlament până în luna decembrie.
„Nu am decât o singură rugăminte la dvs – legea sănătăţii. S-a ratat în ianuarie, poate până în decembrie reuşim să o depunem la Parlament”, a declarat Băsescu, la ceremonia de învestitură a lui Arafat.

Te-ar mai putea interesa și
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate în Parlament la Palatul Cotroceni pentru o nouă rundă de......
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a obținut doar 189 de voturi, față de cele 233 de voturi necesare pentru a putea fi investit. Nicușor ...
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ...
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci și-a menținut vânzările pe plus
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci ...
Exceptând Maspex Romania, producătorul brandului Tymbark, ale cărui vânzări au stagnat, cei mai mari producători de ...