LafargeHolcim își va schimba denumirea în Holcim

Grupul elveţian LafargeHolcim propune simplificarea denumirii sale, urmând să se numească Holcim Ltd, a anunţat vineri cel mai mare producător mondial de ciment, revenind la numele partenerului dominant în fuziunea din 2015 care a format compania, transmite Reuters, citată de Agerpres.
AGERPRES - vin, 09 apr. 2021, 21:45
LafargeHolcim își va schimba denumirea în Holcim

Alianţa dintre grupul francez Lafarge şi cel elveţian Holcim era iniţial plănuită să fie o fuziune între egali, înainte ca acţionarii Holcim să ceară şi să primească o serie de condiţii mai favorabile în cadrul acţionariatului grupului combinat.

De atunci, Lafarge a fost implicat într-un scandal privind plăţi către grupuri armate din Siria, care a determinat plecarea directorului general al LafargeHolcim, Eric Olsen (foto).

Citiți și: LafargeHolcim vinde participaţia deţinută la subsidiara din Filipine (economica.net)

Compania a precizat că vrea să-şi schimbe numele „pentru eficienţă şi impact, în timp ce construieşte moştenirea grupului”. Acţionarii urmează să voteze schimbarea numelui la reuniunea din 4 mai.

Tot vineri, LafargeHolcim a propus ca succesorul lui Olsen, Jan Jenisch, să fie membru al Consiliului de Administraţie, pe lângă funcţia sa de director general, o decizie neobişnuită pentru o companie elveţiană, unde directorii nu fac parte din Board.

LafargeHolcim este prezentă şi pe piaţa din România. Holcim a intrat pe piaţa locală în anul 1997, iar în prezent deţine două fabrici de ciment în Câmpulung şi Aleşd, o staţie de măcinare la Turda, 19 staţii ecologice de betoane, cinci staţii de agregate şi un terminal de ciment în Bucureşti. Compania are pe plan local aproximativ 1.100 de angajaţi.

Citiți și: LafargeHolcim exclude achiziţii masive după achitarea datoriei (economica.net)

Tot în România, Lafarge produce, de peste 15 ani, materiale de construcţii şi activează în sectorul de ciment, agregate şi betoane cu 40 de amplasamente industriale, unde operează peste 1.000 de angajaţi sau colaboratori.

Te-ar mai putea interesa și
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, relatează Agerpres. ...
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Bilanţul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morţi şi peste 50.000 ...
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu ...
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...