Principalul indice al Bursei de Valori Bucureşti, BET, care include cele mai tranzacţionate 20 de companii listate pe Piaţa Reglementată, s-a depreciat cu 0,56%, până la 27.877,98 de puncte, în timp ce BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la Bursă, a consemnat o scădere de 0,57%.
De asemenea, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a consemnat un declin de 0,55%, în timp ce indicele SIF-urilor, BET-FI, s-a depreciat cu 0,15%.
Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a închis în scădere cu 0,27%, iar BET-NG, care măsoară evoluţia celor zece companii energetice şi de utilităţi, a „pierdut” 0,43%.
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, s-a depreciat cu 0,13%.
Cele mai lichide titluri au fost cele ale Băncii Transilvania, tranzacţiile însumând 32,4 milioane de lei, urmate de acţiunile OMV Petrom – cu 31 de milioane de lei, şi de cele ale Hidroelectrica – 5 milioane de lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Romcab (+9,27%), Şantierul Naval Orşova (+3,61%) şi Erste Group Bank (+3,55%).
Cele mai importante scăderi au fost consemnate de acţiunile Energopetrol (-15%), Societatea de Construcţii Napoca (-14,17%) şi Uztel (-13,01%).