Ministrul Energiei a convocat miercuri conducerea Companiei Naţionale a Uraniului

Ministrul Energiei, IMM-urilor şi Mediului de Afaceri, Andrei Gerea, a convocat miercuri, la sediul ministerului, conducerea Companiei Naţionale a Uraniului, pentru a informa cu privire la situaţia creată de protestele de la exploatarea de uraniu Crucea, informează un comunicat al ministerului de resort.
Economica.net - mar, 03 mart. 2015, 06:40
Ministrul Energiei a convocat miercuri conducerea Companiei Naţionale a Uraniului

‘Menţionăm că prin protocolul încheiat în data de 30 ianuarie între reprezentanţii autorităţilor şi mineri se agrea o nouă formulă de calcul a salariului pentru angajaţii din subteran şi pentru cei de la staţiile de preparare, în aşa fel încât aceştia să beneficieze de creşterea veniturilor începând cu data de 1 februarie 2015’, precizează comunicatul.

Aproximativ 300 de mineri de la exploatarea de uraniu de la Crucea s-au blocat luni, în subteran, nemulţumiţi că majorarea salarială convenită cu reprezentanţii Guvernului şi conducerea companiei în ianuarie este puţin probabilă, scrie Agerpres.

La discuţii cu minerii a fost prezent, luni, directorul general al Companiei Naţionale a Uraniului (CNU), Ioan Moraru, dar nu a reuşit să detensioneze situaţia şi minerii s-au blocat în subteran. Aceştia intenţionează să stea în subteran câteva zile, după care să intre în greva foamei.

Minerii reclamă că protocolul încheiat la precedenta grevă din ianuarie nu a fost respectat, iar măririle de salariu convenite nu s-au regăsit în lefurile primite.

”Bugetul Companiei Naţionale a Uraniului pentru anul în curs nu a fost aprobat încă şi din acest motiv nu se pot da bani în plus. Şansele ca protocolul să fie respectat sunt mici, pentru că nu există resurse bugetare prevăzute în această direcţie prin proiectul de buget pe 2015 aprobat de Parlament. Eu le-am propus să primească în plus o clasă de salarizare, adică o majorare salarială de 5,2%, dar ei doresc de patru ori mai mult, spre 25%. Aştept să văd ce decizie vor lua”, a spus Moraru.

La sfârşitul lunii ianuarie minerii de la Crucea au protestat timp de cinci zile. Mina de la Crucea este singura mină de uraniu din România şi furnizorul de materie primă pentru centrala nucleară de la Cernavodă.

Te-ar mai putea interesa și
Washingtonul reautorizează folosirea modelului Mythos 5 dezvoltat de Anthropic pentru câțiva parteneri interni ai Guvernului SUA
Washingtonul reautorizează folosirea modelului Mythos 5 dezvoltat de Anthropic pentru câțiva parteneri interni ai Guvernului ...
După săptămâni de blocaj fără precedent, Guvernul american a reautorizat vineri modelul de inteligenţă artificială (IA) cel mai puternic de la Anthropic pentru un mic cerc de parteneri......
PNL acuză PSD că vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PNL acuză PSD că vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării
PSD vrea puterea, controlul şi accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării, iar PNL nu acceptă lecţii ...
Burkina Faso a rupt relațiile diplomatice cu Franța
Burkina Faso a rupt relațiile diplomatice cu Franța
Statul african Burkina Faso a anunţat vineri că rupe relaţiile diplomatice cu Franţa, acuzând-o pe aceasta de nerespectarea ...
Israelul, Libanul și SUA au semnat un acord-cadru la Washington, cu obiectivul de a ajunge la pace și securitate durabile
Israelul, Libanul și SUA au semnat un acord-cadru la Washington, cu obiectivul de a ajunge la pace și securitate durabile
Israelul, Libanul şi Statele Unite ale Americii au semnat vineri la Washington un acord-cadru, fără a dezvălui detaliile ...