Grecia cere Rusiei arhive pentru obţinerea reparaţiilor de război de la Germania

Grecia a cerut oficial Rusiei documente de arhivă privind ocupaţia germană, care ar putea ajuta la obţinerea reparaţiilor de război de la Germania, a anunţat copreşedintele Comisiei mixte ruso-elene de colaborare economică, industrială şi tehnico-ştiinţifică, viceprim-ministrul grec al apărării Costas Isihos, într-un interviu pentru agenţia Sputnik, relatează RIA Novosti.
Economica.net - vin, 20 mart. 2015, 06:16
Grecia cere Rusiei arhive pentru obţinerea reparaţiilor de război de la Germania

Isihos a purtat discuţii joi la Moscova cu preşedintele rus al comisiei mixte, ministrul transporturilor Maksim Sokolov.

‘A fost o întâlnire foarte productivă. Am avut de asemenea posibilitatea de a transmite cererea oficială a guvernului grec şi Ministerului Apărării de a ne pune la dispoziţie documente de arhivă, în cazul în care există în arhivele Federaţiei Ruse, ce ar putea ajuta eforturile ţării noastre de a compensa prejudiciile civile, morale şi economice suferite de ţara noastră în timpul ocupaţiei din 1941-1944 de către nazişti şi Wehrmacht’, a declarat Isihos.

Isihos a precizat că ‘copreşedintele a acceptat cererea şi a transmis-o (şefului departamentului arhivei centrale a Ministerului rus al Apărării Oleg Pankov), care este responsabil pentru arhive’. ‘În următoarele zile voi primi răspunsul’, a adăugat el.

În timpul celui de-Al Doilea Război Mondial, Grecia a luptat împotriva Germaniei hitleriste şi a fost una dintre ţările care au suferit cel mai mult din cauza nazismului. După război, în temeiul Convenţiei din 1960, Grecia a primit de la RFG despăgubiri în valoare de 115 milioane de mărci, aminteşte RIA Novosti, în pagina electronică rusă.

Întrebat despre suma pe care Grecia intenţionează să o ceară Germaniei în contul reparaţiilor, Isihos a spus că în momentul actual solicitările financiare nu sunt înregistrate oficial. Dar acest lucru, în opinia sa, ar trebui să fie precedat de ‘partea morală şi civilizată’, restabilirea adevărului istoric şi a memoriei.

‘În ciuda acestui fapt, preşedintele Consiliului naţional pentru reparaţii Manolis Glezos a spus că deja se lucrează la cerinţele financiare care se referă la împrumutul de ocupaţie, reparaţii pentru victimele în rândul populaţiei civile şi la peste 10 mii de situri arheologice’, a declarat Isihos.

Anterior, mass-media din Grecia a relatat că potrivit experţilor, pentru distrugerea infrastructurii în timpul ocupaţiei, Germania ar trebui să plătească 108 miliarde de euro fără dobândă la preţuri curente. În plus, Germania a scos aurul şi banii din Banca Greciei, aşa-numitul ‘împrumut de ocupaţie’ care acum ar costa 54 de miliarde de euro. Potrivit istoricilor, toate fondurile scoase sunt trecute în registrele bancare. Cu dobândă, sumele ajung la 500 de miliarde de euro.

În parlamentul grec a fost creată cu câteva zile în urmă o comisie specială care se va ocupa de problemele reparaţiilor pentru ocupaţia germană.

Germania afirmă că îşi recunoaşte doar responsabilitatea politică şi morală pentru trecut şi nu intenţionează să plătească despăgubiri. Mass-media germane s-au dezlănţuit asupra Greciei cu atacuri în legătură cu cererea ei de despăgubiri pentru ocupaţie, adaugă RIA Novosti.

Te-ar mai putea interesa și
Performanță în agricultură: România se pregătește de o producție uriașă de grâu, câte milioane de tone recoltăm. Vești bune și despre porumb
Performanță în agricultură: România se pregătește de o producție uriașă de grâu, câte milioane de tone recoltăm. ...
Producția de grâu a României ar putea depăși din nou, anul acesta, pragul de 12 milioane de tone, având în vedere că Serviciul Științific al Comisiei Europene a revizuit în creștere......
3 din 10 șoferi români scapă de grija RCA cumpărând din afara țării. Vești bune pe final de vară. Ce s-a întâmplat cu prețurile și ce firmă vinde și la jumătate față de medie
3 din 10 șoferi români scapă de grija RCA cumpărând din afara țării. Vești bune pe final de vară. Ce s-a întâmplat ...
După o perioadă de câteva luni în care părea că a lăsat motoarele la o turație mai mică, lucru care se putea vedea ...
Schimbare majoră în sănătate de la 1 septembrie. Tot istoricul medical şi programările la medic vor fi disponibile în contul tău, pe telefon. Ce pași trebuie urmați
Schimbare majoră în sănătate de la 1 septembrie. Tot istoricul medical şi programările la medic vor fi disponibile ...
La 1 septembrie va fi operaţională platforma online, făcută de CNAS, denumită e-sănătatea mea, prin intermediul căreia ...
Ilie Bolojan: PSD a compromis şansa României de a încasa 770 de milioane de euro
Ilie Bolojan: PSD a compromis şansa României de a încasa 770 de milioane de euro
Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedintele PNL, acuză PSD că a compromis, „în mod iresponsabil şi populist”, ...