ANRE vrea să introducă un tarif binom pentru transportul şi distribuţia de electricitate şi gaze

Consumatorii finali vor plăti, începând de anul viitor, tarif binom pentru transportul şi distribuţia de energie electrică şi gaze, ceea ce nu va însemna că aceste tarife vor fi majorate, a declarat, marţi, pentru Agerpres, Emil Calotă, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE).
Economica.net - mar, 27 sept. 2016, 13:10
ANRE vrea să introducă un tarif binom pentru transportul şi distribuţia de electricitate şi gaze

ANRE a lansat în dezbatere publică un proiect de ordin potrivit introducerea unui tarif binom pentru transportul şi distribuţia de energie electrică pentru o perioadă de probă, în intervalul 1 ianuarie 2017 – 31 decembrie 2018.

Calotă a explicat, pentru AGERPRES, că este vorba despre o nouă reglementare de tarifare a serviciilor de transport şi distribuţie, care va fi implementată în perioada a patra de reglementare, care începe în anul 2019.

‘Este vorba despre plata unei componente fixe, asimilată unui abonament, pentru utilizarea reţelei de transport şi distribuţie, precum şi despre o componentă variabilă, în funcţie de consumul fiecăruia. În niciun caz nu este vorba de majorarea tarifelor. Avem în vedere să implementăm acest sistem de tarifare atât la energie electrică, cât şi la gaze naturale şi energie termică. Întrucât piaţa de electricitate este mai avansată, am început cu acest sector’, a mai spus Calotă.

El a susţinut că acesta este un tip de reglementare avansată care este susţinut inclusiv la nivel european.

‘Suntem adepţii unei perioade-pilot pentru implementarea noilor reglementări, pentru a avea răspunsuri din piaţă, în special din partea operatorilor de distribuţie şi transport, dar şi din partea clienţilor finali’, a adăugat vicepreşedintele ANRE.

Potrivit acestuia, perioada 1 ianuarie 2017 – 31 decembrie 2018 este considerată o perioadă de simulare pentru acest tip de reglementare, urmând ca ea să fie implementată de la 1 ianuarie 2019 în funcţie de feed-back-ul primit din piaţă.

‘În perioada 01.01.2017 – 31.12.2018, Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei organizează o acţiune de simulare a aplicării tarifelor de tip binom pentru serviciul de transport al energiei electrice, respectiv pentru serviciul de distribuţie a energiei electrice’, se arată în proiectul publicat pe site-ul ANRE.

Totodată, începând cu 1 ianuarie 2017, furnizorii, distribuitorii şi transportatorii de energie vor trebui să-şi notifice clienţii cu privire la introducerea noului tip de tarifare.

‘În perioada de simulare prevăzută la art. 1, operatorul de transport şi de sistem, operatorii de distribuţie concesionari şi furnizorii de energie electrică transmit utilizatorilor/clienţilor finali, împreună cu factura de energie electrică, o notă prin care îi informează cu privire la preţul energiei electrice consumate/contravaloarea serviciului de reţea calculat pe baza tarifelor de tip binom pentru serviciul de transport al energiei electrice şi pentru serviciul de distribuţie a energiei electrice, prevăzute în anexa 1 la prezentul ordin. Prin nota prevăzută la alin. (1), operatorul de transport şi de sistem, operatorii de distribuţie concesionari şi furnizorii de energie electrică informează clienţii finali cu privire la perioada de simulare, tariful de tip binom şi mărimile electrice utilizate la facturarea serviciului de transport, respectiv a serviciului de distribuţie a energiei electrice’, se mai arată în proiectul de ordin al ANRE.

Te-ar mai putea interesa și
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, există disponibilitate pentru cel puţin o soluţie în vederea formării......
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Dragoș Pîslaru (MIPE): Am atras în România 10 miliarde de euro bani europeni într-un singur an
Banii europeni atraşi în ultimul an (10 iunie 2025-10 iunie 2026) au totalizat 10 miliarde de euro, potrivit ministrului ...
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Șantierul Naval Orșova a câștigat trei contracte externe pentru construirea de nave fluviale
Compania Șantierul naval Orșova anunță investitorii și acționarii de la Bursa de Valori București că a încheiat ...
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane de lei
Bursa de la București a închis pe creștere ședința de tranzacționare de joi. Rulajul a ajuns la aproape 120 de milioane ...
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în creştere pe toţi indicii şedinţa de tranzacţionare de joi, iar rulajul ...