BLOCAJ Ocoliţi Piaţa Victoriei! Poliţia Rutieră îşi redimensionează echipajele

Poliţia Rutieră îşi redimensionează echipajele din teren şi face apel la populaţie să ocolească zona Pieţei Victoriei, după ce peste 1.000 de protestatari care participau la mitingul organizat de USL au ajuns în faţa Guvernului.
Economica.net - J, 19 ian. 2012, 16:28

Purtătorul de cuvânt al Ministerului Administraţiei şi Internelor (MAI) a spus că Poliţia Rutieră face apel către toţi participanţii la trafic să ocolească zona Pieţei Victoriei şi să respecte indicaţiile agenţilor rutieri, potrivit Mediafax.

Ne cerem scuze bucureştenilor pentru disconfortul creat şi îi asigurăm că prin măsurile pe care le vom lua, adaptate la noile condiţii ale protestului, vom diminua cât mai mult disconfortul. Facem apel la responsabilitate civică din partea celor care organizează manifestaţii publice şi le reamintim că legea prevede clar limitele în care astfel de adunări publice se pot desfăşura„, a mai spus Marius Militaru.

Piaţa Victoriei este blocată, după ce mai mulţi participanţi la mitingul USL au ajuns în faţa Guvernului, aceştia urmând să fie amendaţi întrucât trebuiau să protesteze în zona Muzeului Ţăranului Român, a declarat Florin Hulea, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Române.

Piaţa Victorie este blocată în momentul de faţă. S-a încălcat protocolul. Autorizaţia pentru protest este foarte strict delimitată, de la Arcul de Triumf până la strada Monetăriei„, a spus Florin Hulea.

La rândul său, purtătorul de cuvânt de la MAI, Marius Militaru, a declarat că este vorba despre peste 1.000 de persoane care au părăsit locul iniţial şi au ajuns în Piaţa Victoriei.

Astfel, s-a încălcat protocolul negociat de organizatori cu municipalitatea.

O parte dintre protestatari au ajuns în piaţa Victoriei. Organizatorii nu au respectat protocolul încheiat cu municipalitatea, care a fost negociat şi agreat. E o primă încălcare a Legii 60, a adunărilor publice, care prevede că în astfel de cazuri responsabilitatea pentru organizarea mitingului în condiţiile stabilite revine organizatorului, acesta având autorizaţie până la ora 18.00„, a declarat Marius Militaru.

El a adăugat că forţele de ordine vor asigura măsurile de ordine publică în Piaţa Victoriei.

Organizatorii le cer prin portavoce manifestanţilor USL care au blocat Piaţa Victoriei să se retragă spre Arcul de Triumf, în timp ce un dispozitiv format din două rânduri de jandarmi a fost instalat în faţa sediului Guvernului.

Acestea scandează „Jos Guvernul”, „Jos Băsescu”, au steaguri tricolore, pancarte şi însemne ale PSD şi PNL. Grupuri de tineri dintre aceşti manifestanţi au plecat din Piaţa Victoriei, strigând că merg la Universitate.

Te-ar mai putea interesa și
De ce se scumpesc carburanții la pompă când petrolul se ieftinește pe piețe. Cazul unic al României
De ce se scumpesc carburanții la pompă când petrolul se ieftinește pe piețe. Cazul unic al României
Recentele scumpiri ale carburanților – două la număr – au survenit pe fondul scăderii destul de mari a cotațiilor petroliere. Deci, în teorie, prețurile la pompă ar fi trebuit să scadă.......
După 10 ani de la Brexit, un Breturn? UE nu pare pregătită să accepte Marea Britanie înapoi
După 10 ani de la Brexit, un Breturn? UE nu pare pregătită să accepte Marea Britanie înapoi
La zece ani de la referendumul în favoarea ieşirii din Uniunea Europeană, Marea Britanie are regrete, dar cele 27 de state ...
Trump ameninţă că nu va ajuta ţările NATO dacă acestea o vor cere
Trump ameninţă că nu va ajuta ţările NATO dacă acestea o vor cere
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat luni ţările NATO că nu le va ajuta dacă vor cere acest lucru, justificându-şi ...
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Strâmtoarea Ormuz va fi controlată de Iran, anunţă negociatorii Teheranului
Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni ...