Bucureştenii au economisit sezonul trecut peste 17 milioane euro în urma montării repartitoarelor de căldură

Economiile realizate de bucureştenii care şi-au montat repartitoare în apartamente au depăşit valoarea de 17 milioane de euro, în sezonul de încălzire 2014 - 2015, ceea ce reprezintă o reducere a costurilor pentru încălzire cu 31,4% în comparaţie cu apartamentele necontorizate, se arată într-o analiză transmisă, luni, potrivit Agerpres.
Economica.net - lun, 21 sept. 2015, 19:38
Bucureştenii au economisit sezonul trecut peste 17 milioane euro în urma montării repartitoarelor de căldură

La polul opus, bucureştenii care nu au optat pentru montarea repartitoarelor au avut de achitat facturi la încălzire mai mari cu 19,1 milioane de euro.

Potrivit ista România, autorul analizei, dacă toate blocurile din Capitală ar fi fost contorizate, bucureştenii ar fi economisit cumulat 36,2 milioane euro, în perioada octombrie 2014 – aprilie 2015. În medie, energia termică şi apa caldă reprezintă mai mult de două treimi din cheltuielile de întreţinere ale unei locuinţe.

Conform analizei, cu toate că legislaţia în vigoare prevede obligativitatea montării repartitoarelor pentru atingerea standardelor europene de eficienţă energetică, doar 47% dintre locuitorii Capitalei şi-au montat repartitoare până în prezent.

România a aderat, alături de celelalte state ale Uniunii Europene, la normativele de eficienţă energetică, transpuse prin Legea 121/2014. Directiva europeană 27/2012 prevede un cadru comun de măsuri pentru promovarea eficienţei energetice pe teritoriul Uniunii Europene, cu scopul de a se asigura atingerea obiectivului principal al UE, respectiv 20% în materie de eficienţă energetică până în 2020.

Potrivit Legii 121/2014, locatarii clădirilor rezidenţiale alimentate de la sistemul centralizat de încălzire sunt obligaţi să îşi monteze, până la 31 decembrie 2016, repartitoare pentru repartizarea costurilor energiei termice.

‘La nivel european, România are unul dintre cele mai scăzute grade de contorizare, de doar 41 %, la polul opus aflându-se Germania şi Danemarca, cu un grad de contorizare de 100%. În prezent, la nivel naţional, peste 1.300.000 de apartamente sunt conectate la sistemul centralizat de încălzire termică’, informează compania.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...