Investiția în electrificarea și reabilitarea căii ferate M500 Dărmănești – Vicșani – Frontieră Ucraina este împărțită în două etape.
În etapa 1, sunt vizate electrificarea liniei între cap Y Dărmănești și cap Y Vicșani (lot 1) și lucrări de reabilitare a podului peste râul Suceava din stația Dornești (lot 2).
Ulterior, în etapa 2, vor fi executate lucrările de reabilitare a liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani – Frontieră.

Etapa 1
ℹ Pentru lot 1 (electrificarea liniei între cap Y Dărmănești și cap Y Vicșani) avem contract de proiectare și execuție semnat din august 2025 cu Asocierea RailEC (Alstom Transport S.A. – lider, și A&S Turism Construct S.R.L.), valoarea contractului fiind de ~117 milioane de lei, cu finanțare prin Mecanismul de Interconectare Europeană (CEF).
Pentru lotul 2 (lucrările de reabilitare a podului peste râul Suceava), recent a fost atribuit contractul asocierii formate din EUROPAN PROD S.A. – lider de asociere, CONFER GROUP S.R.L. și PRO AMI’S CONSULTING S.R.L.
ℹ Obiectivele principale ale lotului 1 sunt:
➡️ lucrări de electrificare a liniei de cale normală pe o lungime de 30,313 km, între cap Y Dărmănești (km 458+179) – cap Y Vicșani (km 488+492);
➡️ lucrări la suprastructura liniei c.f.;
➡️ lucrări pentru instalațiile de semnalizare;
➡️ relocare / subtraversare utilități care interferează cu proiectul de electrificare.

ℹ Obiectivele principale ale lotului 2 sunt:
➡️ consolidarea elementelor infrastructurii existente;
➡️ înlocuirea suprastructurii existente cu suprastructură nouă cu grinzi metalice sudate;
➡️ suprastructura de cale ferată pe pod va fi nouă de linie încălecată tip 65;
➡️ înlocuirea parapetului pietonal și a platelajului metalic de pe trotuare și de pe traverse, între contrașine;
➡️ cămășuirea elevației tuturor elementelor infrastructurii;
➡️ refacerea drenurilor din spatele culeelor;
➡️ adaptarea racordărilor culeelor cu terasamentele;
➡️ repararea sferturilor de con, a scărilor de acces din spatele culeelor și amenajarea parapetului de siguranță pe zidurile întoarse ale culeelor.
Durata de execuție, conform Autorizației de Construire, pentru lucrările de electrificare (lot 1) este de 18 luni. Se estimează că lucrările de electrificare să fie finalizate în cursul anului 2027, în funcție de data demarării efective a execuției, mai spun cei de la CFR Infrastructură Iași.
Pe 26 august 2025 a fost semnat, cu asocierea formată din Alstom Transport S.A. și S.C. A&S TURISM CONSTRUCT S.R.L. (denumită „Asocierea RailEC”, lider al asocierii fiind declarat Alstom Transport S.A.), contractul de proiectare și execuție a lucrărilor aferente obiectivului de investiții „Reabilitarea liniei de cale ferată Dărmănești – Vicșani – Frontieră” – Etapa 1, Electrificare, Lot 1 – Lucrări de electrificare.
Durata contractului este de 26 de luni, din care: proiectare opt luni și execuție lucrări 18 luni, potrivit CFR Infrastructură.