Tranzacţia se referă în principal la proiectarea, fabricarea şi distribuţia de produse de lux. Executivul comunitar a ajuns la concluzia că tranzacţia nu ridică probleme de concurenţă, având în vedere poziţiile limitate pe piaţă ale societăţilor care rezultă din tranzacţia propusă.
În luna aprilie, s-a confirmat că cele două nume importante din lumea modei italiene şi internaţionale urmează să îşi unească forţele. Preţul de achiziţie declarat a fost de 1,25 de miliarde de lire sterline (1,47 de miliarde de dolari).
Numele Versace, care îşi are originea în fondatorul companiei, Gianni Versace, care a fost asasinat în 1997, va fi păstrat. Marca Prada, fondată de doi fraţi, există din 1913.
Aprobarea din partea Comisiei Europene era considerată probabilă. Executivul comunitar se asigură că legislaţia UE în materie de concurenţă este respectată.
Sursa foto: Flickr