Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești – Zimbor

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI) a emis autorizațiile de construire pentru lotul 3 din Autostrada de Centură București Sud (A0 Sud) și pentru secțiunea Mihăiești - Zimbor din Autostrada Transilvania (A3), a anunțat joi ministrul de resort Cătălin Drulă.
Ion Dobreanu - J, 01 iul. 2021, 15:05
Drulă: Dăm oficial startul lucrărilor pe A0 Sud lot 3 și pe A3 Mihăiești - Zimbor

„Două dintr-o lovitură. Astăzi am emis autorizații de construire pentru două proiecte care, odată finalizate, vor fi mană cerească pentru zona metropolitană a Bucureștiului și inima Ardealului”, a scris șeful Transporturilor pe pagina sa de Facebook.

În primul rând, a fost emisă autorizație de construire pentru lotul 3 (între DN6 – Bragadiru și A1) din Autostrada de centură a Bucureștiului, semi-inelul sudic.

„Compania elenă care lucrează aici a făcut deja activități de pregătire a terenului (marcarea șantierului, drumuri de acces, arheologie, defrișare, deminare). Voi urmări îndeaproape lucrările și voi face tot ce-mi stă în putere ca proiectul să rămână în grafic. Nu mai accept întârzieri cum s-a întâmplat cu finalizarea peste termenul contractual a proiectului tehnic”, a atras atenția Drulă.
Tronsonul va cuprinde:
– 9 pasaje și 4 poduri,
 un nod rutier la intersecția cu A1,
 o parcare de scurtă durată și un spațiu de servicii – ambele în oglindă.
Conform contractului, lotul 3 (18 km) va fi finalizat în 2023 – an în care, de altfel, Drulă spune că vrea să deschidă circulația pe întreaga secțiune de sud a A0.
A doua autorizație de construire pe care a emis-o este pentru Autostrada Transilvania, tronsonul dintre Mihăiești și Zimbor – primul din județul Sălaj.
Pe cei 13 km ai secțiunii se vor construi:
– un nod rutier la Zimbor,
 11 poduri (2,2 km lungime totală),
 21 de podețe,
 o parcare de scurtă durată (de-o parte și de alta a drumului).
„Acest lot a fost licitat „la pachet” cu unul învecinat, aflat deja în execuție: Nădășelu – Mihăiești, unde am fost în vizită acum două săptămâni. Sunt mulțumit de cum avansează lucrările, iar constructorul român e mobilizat foarte bine în teren. Cu bani din PNRR, între Nădășelu și Poarta Sălajului (42 km, proiecte de 2 miliarde de lei) vrem să terminăm lucrările până în 2023”, a mai scris Drulă.

Lotul 3 din A0 Sud este construit de grecii de la Aktor iar tronsonul Mihăiești – Zimbor din A3 de către grupul UMB.

Te-ar mai putea interesa și
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul estimează că producția sa de gaze naturale lichefiate va reveni la normal în câteva săptămâni
Qatarul anticipează că producţia de gaze naturale lichefiate (GNL) va reveni la normal în câteva săptămâni, a declarat premierul Mohammed bin Abdulrahman Al Thani într-un interviu publicat......
Autostrada Unirii A8: CNIR a primit 14 oferte pentru supervizarea lucrărilor la tronsonul de la granița cu Republica Moldova
Autostrada Unirii A8: CNIR a primit 14 oferte pentru supervizarea lucrărilor la tronsonul de la granița cu Republica Moldova
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) informează că a primit, astăzi, 14 oferte la contractul pentru supervizarea ...
Schimbări la divizia Consumer Brands Romania aparținând companiei Henkel. Mario Altan preia funcția de General Manager
Schimbări la divizia Consumer Brands Romania aparținând companiei Henkel. Mario Altan preia funcția de General Manager
Henkel Romania anunță schimbări în top-managementul diviziei sale Consumer Brands, începând cu data de 1 iunie 2026. ...
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
FOTO Primăria București anunță că dă în folosință două mari parcări cu plată. Vezi unde
Primăria Municipiului București (PMB) anunță miercuri că va da în folosință de la 1 iulie Park & Ride Pantelimon ...