Irimescu: Sprijin naţional pentru sectorul laptelui. Se caută soluţii pentru eliminarea monopolului procesatorilor

Ministrul Agriculturii, Achim Irimescu, a declarat miercuri, la Suceava, că se are în vedere un sprijin naţional pentru sectorul laptelui, ce vizează producătorii care ''nu beneficiază de niciun fel de ajutor, nu pe aceia care primesc subvenţii mari'', în contextul crizei care există în acest sector, potrivit Agerpres.
Economica.net - mie, 13 iul. 2016, 19:47
Irimescu: Sprijin naţional pentru sectorul laptelui. Se caută soluţii pentru eliminarea monopolului procesatorilor

Irimescu a arătat că, în sectorul laptelui, criza este generată de o conjunctură internaţională, fiind influenţată de faptul că în China s-a redus consumul, dar şi din cauza embargoului din Federaţia Rusă, care a făcut ca laptele produs în Europa să se vândă pe piaţa UE.

Potrivit lui Irimescu, peste 2-3 milioane de tone de lapte au rămas în plus pe piaţa europeană, după ce la 1 aprilie 2015 s-a anulat cota de producţie şi că acesta nu provine din România, care nu a reuşit niciodată să depăşească 75% din cota alocată.

”Sectorul laptelui este în mare criză la nivel european. La Consiliul de Miniştri din luna iunie am solicitat comisarului european să vină la Consiliul de luni, 18 iulie, cu o nouă propunere pentru ajutor extraordinar pentru sectorul laptelui”, a spus Irimescu.

El speră ca situaţia să se îmbunătăţească în ceea ce priveşte preţul laptelui pentru crescători.

”Este o situaţie greu de acceptat pentru producătorii noştri, care sunt în prag de faliment, din sectorul laptelui. Preţul la lapte, din noiembrie, când era 1.20-1.30 chiar 1.50 lei, a ajuns şi la 40 de bani, iar în magazine a rămas la 4.5 lei. Nu putem fi de acord cu faptul că tot acest efort şoc se repercutează doar asupra fermierilor”, a arătat Irimescu.

Totodată, el a spus că urmează să se vadă şi în ce măsură noua lege privind vânzarea produselor alimentare va permite stabilirea unei relaţii de echilibru între producător, procesator şi comerciant.

”Nu pot să trec peste faptul că în România cei care procesează laptele au ajuns practic să deţină un monopol”, a spus Irimescu, adăugând că are în vedere identificarea de măsuri anti-monopol ce ar putea fi aplicate.

”Să vedem ce soluţii găsim anti-monopol, pentru că este o situaţie care afectează extrem de grav producătorii noştri. Nu suntem indiferenţi la această situaţie”, a spus Irimescu.

În opinia lui Irimescu, ”nu există lapte mai bun ca cel din zona de deal şi de munte” şi a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va aproba hotărârea privind Registrul montan, iar producătorii vor putea inscripţiona cu ”produs montan” produsele lor.

Te-ar mai putea interesa și
Performanță în agricultură: România se pregătește de o producție uriașă de grâu, câte milioane de tone recoltăm. Vești bune și despre porumb
Performanță în agricultură: România se pregătește de o producție uriașă de grâu, câte milioane de tone recoltăm. ...
Producția de grâu a României ar putea depăși din nou, anul acesta, pragul de 12 milioane de tone, având în vedere că Serviciul Științific al Comisiei Europene a revizuit în creștere......
3 din 10 șoferi români scapă de grija RCA cumpărând din afara țării. Vești bune pe final de vară. Ce s-a întâmplat cu prețurile și ce firmă vinde și la jumătate față de medie
3 din 10 șoferi români scapă de grija RCA cumpărând din afara țării. Vești bune pe final de vară. Ce s-a întâmplat ...
După o perioadă de câteva luni în care părea că a lăsat motoarele la o turație mai mică, lucru care se putea vedea ...
Schimbare majoră în sănătate de la 1 septembrie. Tot istoricul medical şi programările la medic vor fi disponibile în contul tău, pe telefon. Ce pași trebuie urmați
Schimbare majoră în sănătate de la 1 septembrie. Tot istoricul medical şi programările la medic vor fi disponibile ...
La 1 septembrie va fi operaţională platforma online, făcută de CNAS, denumită e-sănătatea mea, prin intermediul căreia ...
Ilie Bolojan: PSD a compromis şansa României de a încasa 770 de milioane de euro
Ilie Bolojan: PSD a compromis şansa României de a încasa 770 de milioane de euro
Premierul interimar Ilie Bolojan, preşedintele PNL, acuză PSD că a compromis, „în mod iresponsabil şi populist”, ...