Netanyahu: Războiul din Iran „nu s-a terminat”, mai trebuie încă „retras” uraniul iranian

Războiul în Iran "nu s-a terminat", căci mai trebuie încă "retrase din Iran" stocurile de uraniu îmbogăţit, a declarat premierul israelian Benjamin Netanyahu pentru canalul de televiziune american CBS, potrivit unui extras din interviu difuzat duminică, potrivit AFP.
AGERPRES - D, 10 mai 2026, 20:19
Netanyahu: Războiul din Iran

Războiul „a permis îndeplinirea multor lucruri, dar nu s-a terminat, pentru că rămân încă materiale nucleare – uraniu îmbogăţit – care trebuie retrase din Iran”, a spus el, adăugând că rămân de asemenea „instalaţii de îmbogăţire de destructurat”.

Întrebat dacă ştie cum se poate „extrage” uraniul din Iran, Netanyahu a declarat: „O să mergem acolo şi o să-l luăm”.

„Este ceea ce preşedintele Trump mi-a spus:’Vreau să mergem acolo’. Şi cred că este posibil fizic. Nu asta este problema. Dacă ajungem la un acord, o să mergem acolo şi o să-l luăm. De ce nu? E cea mai bună soluţie”, a adăugat el.

„Vom sfârşi prin a-l recupera, îl ţinem sub observaţie îndeaproape”, a declarat preşedintele american într-un interviu difuzat separat duminică, înregistrat mai devreme în cursul săptămânii.

„Dacă cineva se apropie de acel loc, vom şti şi-l vom arunca în aer”, a adăugat Trump în declaraţiile făcute pentru jurnalista independentă Sharyl Attkisson.

Soarta uraniului îmbogăţit deţinut de Iran este una din problemele-cheie aflate în centrul discuţiilor între Teheran şi Washington în vederea unei păci durabile.

Ultimele date publice disponibile datează chiar dinaintea războiului de 12 zile din iunie 2025.

Potrivit inspectorilor Agenţiei Internaţionale pentru Energia Atomică (AIEA), Iranul dispunea atunci de 441 kg de uraniu îmbogăţit până la 60%, aproape de pragul de 90% care ar permite fabricarea bombei nucleare, de 180 kg de uraniu îmbogăţit la 20% şi peste 6.000 de kg de uraniu îmbogăţit la 5%.

Stocurile de 60% se aflau în trei amplasamente: Fordo, Natanz şi Ispahan.

După loviturile israeliano-americane din iunie 2025, iar apoi după cele din acest an, soarta acestor stocuri rămâne incertă în absenţa inspecţiilor AIEA: este uraniul îngropat, aşa cum susţine Teheranul? A fost mutat sau distrus o parte din el?

„Dacă Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică se va ocupa (de recuperarea uraniului), ne convine şi nouă”, a declarat ministrul american al energiei, Chris Wright, într-un alt interviu acordat postului CBS duminică dimineaţă.

Te-ar mai putea interesa și
VIDEO – Bilanţul cutremurelor din Venezuela ar putea ajunge la zeci de mii de morţi, posibil 100.000 (USGS). Clădiri prăbuşite, pene de curent şi stare de urgenţă – Care sunt datele oficiale până acum
VIDEO – Bilanţul cutremurelor din Venezuela ar putea ajunge la zeci de mii de morţi, posibil 100.000 (USGS). Clădiri ...
Stare de urgenţă în Venezuela după ce două cutremure puternice au lovit miercuri Venezuela la un interval de aproximativ un minut unul de celălalt, conform presei internaţionale. Seismul a......
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari mai târziu: investitorii rescriu regulile piețelor financiare globale
5,4 trilioane de dolari, atât au tranzacționat investitorii individuali în Acțiuni și ETF-uri, pe piața americană, ...
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Ce impact poate avea tranzacția prin care Bonafarm va prelua Napolact asupra fermierilor români. Studiu Consiliul Concurenței
Deși nu a fost parafată încă pentru că se așteaptă acordul Comisiei pentru Examinarea Investițiilor Străine Directe ...
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți doi ani ca să recuperați
Mesajul Microsoft la București despre AI: Există progres în România, dar nu sunteți încă lideri regionali. Aveți ...
România are o fereastră de oportunitate de 24 de luni pentru a recupera decalajele și a deveni unul dintre liderii regionali ...