Asociaţia Colegiul Pacienţilor atrage atenţia asupra necesităţii reglementarii procedurii de returnare a medicamentelor rămase nefolosite de către populaţie, aflate în termen de valabilitate şi care nu necesită condiţii speciale de păstrare. „Un aparţinător ne-a solicitat ieri sprijinul pentru returnarea a trei cutii neutilizate de Ibrance de 125 mg, medicament folosit în tratamentul cancerului mamar, având un cost de peste 11.300 lei pe cutie, deoarece i s-a comunicat atât de către medicul curant, cât şi de către farmacie că medicamentele rămase se distrug, fiind considerate deşeuri periculoase.”, spune asociaţia.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.