Nicolescu, fost ministru al Energiei: Decizia în cazul Enel este corectă, statul să folosească banii pentru modernizarea secorului energetic

Fostul ministu al Energiei, Răzvan Nicolescu, a scris, pe facebook, că decizia Curţii de la Paris de a acorda statului 401 milioane de euro în litigiul cu Enel este corectă, iar statul nu ar fi putut obţine niciodată aceşti bani printr-o negociere. Nicolescu, cel care a iniţiat procesul la Paris, spune că statul ar trebui să folosească banii obţinuţi pentru modernizarea sectorului energetic.
Economica.net - mar, 14 feb. 2017, 10:09
Nicolescu, fost ministru al Energiei: Decizia în cazul Enel este corectă, statul să folosească banii pentru modernizarea secorului energetic

Iată postarea integrală a fostului ministru:

„Decizia Curtii de la Paris de a acorda statului roman suma de 401 milioane euro in litigiul cu compania ENEL este una corectă, statul obtinand in acest fel o suma pe care nu ar fi putut niciodata sa o primeasca prin negociere. Decizia pe care am luat-o, in 2014, ca ministru al energiei, de a merge, fara intarziere, la Curtea de Arbitraj a fost una dificila dar corecta. Am aratat ca Romania se poate mobiliza si actiona hotarat pentru a-si apara drepturile ce i se cuvin.
Clarificarea acestui litigiu creaza premisele relansarii parteneriatului solid dintre statul roman si cea mai mare companie europeana de utilitati (ENEL) in beneficiul ambelor parti, al sectorului energetic romanesc si al consumatorilor romani. Cred in rolul important pe care aceasta mare companie europeana il poate juca in sectorul energetic romanesc.

Totodata, sper ca Romania sa foloseasca eficient aceasta suma importanta de bani, obtinuta la Paris, pentru modernizarea sectorului energetic care are nevoie de investitii.

De asemenea, doresc sa le multumesc tuturor celor care au contribuit la reusita acestui proiect, functionari din ministerul energiei si alte institutii ale statului, consultanti si avocati. In aceaste zile dificile in care sunt multi cei care doar vorbesc si putini cei care fac ceva, le recomand celor care au contribuit la acest succes sa se bucure si sa fie mandri pentru ca au reusit sa faca ceva important pentru tara lor. Un gand special se indreapta catre: Borbèly Kàroly (secretar de stat de stat responsabil pt sectorul de energie electrica), Gabriel Dumitrascu (director general al directiei de administrare a companiilor energetice), Dan Agrisan si Craita Bucheru (Director General si respectiv presedinte CA al SAPE – societatea care a gestionat tehnic depunerea plangerii si managementul operational al intregului proces).”

Te-ar mai putea interesa și
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
ANCOM, în control la Dragonul Roșu. Sute de boxe, căști, mouse-uri și radiouri au fost confiscate
Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM), în colaborare cu Jandarmeria Română, a efectuat joi un control la complexul comercial Dragonul Roșu, în......
Adidas vs. Nike: De ce gloria de la Cupa Mondială nu garantează succesul pe bursă
Adidas vs. Nike: De ce gloria de la Cupa Mondială nu garantează succesul pe bursă
De aproape două săptămâni, fotbalul a captat atenția întregii lumi, pe măsură ce cele mai bune echipe din lume se ...
Calea ferată Craiova – Caransebeș: Spaniolii de la FCC, desemnați câștigători pe lotul 3
Calea ferată Craiova – Caransebeș: Spaniolii de la FCC, desemnați câștigători pe lotul 3
CFR S.A. continuă demersurile pentru modernizarea infrastructurii feroviare pe linia Craiova – Drobeta Turnu Severin – ...
Trenul metropolitan București – Ilfov intră în faza aprobărilor finale
Trenul metropolitan București – Ilfov intră în faza aprobărilor finale
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București – Ilfov (TPBI) anunță finalizarea Studiului ...