Pacienţii care vor merge la spitalele private în cadrul programelor naţionale ale MS nu vor trebui să plătească

Pacienţii care vor merge la spitalele private în cadrul programelor naţionale "acţiuni prioritare" ale Ministerului Sănătăţii (exemplu accidentul vascular cerebral acut, ATI, infarctul miocardic acut) nu vor trebui să plătească, a afirmat miercuri, într-o conferinţă de presă, ministrul Sănătăţii, Victor Costache.
Economica.net - mie, 29 ian. 2020, 18:31
Pacienţii care vor merge la spitalele private în cadrul programelor naţionale ale MS nu vor trebui să plătească

Potrivit acestuia, spitalele private care vor să se înscrie în aceste programe, după adoptarea ordonanţei care va modifica Legea Sănătăţii, trebuie să îşi asume eventualele pierderi pe care le pot înregistra cu bolnavii primiţi.

„Aceste acţiuni prioritare au o anumită particularitate. Se decontează numai echipamentele şi materialele sanitare”, a susţinut Costache.

Victor Costache a precizat că nu va fi schimbat parcursul (n.r. – medical) al pacientului după adoptarea ordonanţei de modificare a Legii Sănătăţii.

„Acolo fusese un amendament din 2014 sau 2015 în care se prevedea (apelarea la spitale private – n.r.) dacă este excedată capacitatea centrelor de stat. După cum aţi văzut din raportul Comisiei Europene, capacitatea întregului sistem este excedată”, a spus ministrul.

Proiectul de ordonanţă de urgenţă reglementează cadrul legal pentru acordarea unor servicii integrate şi servicii conexe în cadrul unor programe naţionale de sănătate curative, având în vedere faptul că în anul 2020 va începe derularea programului naţional pentru persoanele cu afecţiuni din spectrul autist, precum şi faptul că în cadrul programelor naţionale de sănătate curative, pentru unele dintre aceste programe vor fi acordate servicii integrate, care pot cuprinde, după caz, medicamente, servicii medicale, investigaţii paraclinice etc.

Prin proiectul de act normativ se propune ca serviciile medicale din cadrul programelor naţionale de sănătate curative, care se suportă din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, să se deruleze în mod unitar atât prin furnizori publici, cât şi prin furnizori privaţi, în mod similar cu reglementarea privind furnizorii privaţi de medicamente şi dispozitive medicale.

Te-ar mai putea interesa și
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate în Parlament la Palatul Cotroceni pentru o nouă rundă de......
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a obținut doar 189 de voturi, față de cele 233 de voturi necesare pentru a putea fi investit. Nicușor ...
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ...
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci și-a menținut vânzările pe plus
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci ...
Exceptând Maspex Romania, producătorul brandului Tymbark, ale cărui vânzări au stagnat, cei mai mari producători de ...