Primele declaraţii ale lui Dragnea după abrogarea OUG 13

Preşedintele PSD Liviu Dragnea a declarat la România TV că premierul Grindeanu va anunţa miercuri o decizie despre ministrul Justiţiei. De asemenea, Dragnea a făcut un apel către toţi românii să nu aibă acţiuni ce ar putea duce la o escaladare a situaţiei, referindu-se la posibilitatea ca simpatizanţii PSD să iasă la manifestaţii.
Economica.net - D, 05 feb. 2017, 16:58
Primele declaraţii ale lui Dragnea după abrogarea OUG 13

Cele mai importante declaraţii:

Ordonanta respectiva a fost doar un pretext al celor care au incitat enorm de multa lume de buna credinta sa iasa in strada prin dezinformare.

Miza a fost intodeauna PSD-ul.

Au fost alegerile parlamentare. Ati vazut masurile pe care Romanii le-au votat. Cele mai multe sunt aprobate si implementate. Oamenii vor incepe incet-incet sa simta.

Bugetul – nu mai vorbeste nimeni despre buget. In schimb, in parlament, am dus procedurile in continuare, desi unii au dormit in Parlament.

Toti asteptam mesaj de la Presedintele Romaniei. Nu eu am fost in strada, la primul miting Presedintele Iohannis a fost in strada.

Companii multinationale, bine primite si care vor fi bine primite – dar nu mi se pare corect ca presedintele unei mari companii straine sa protesteze.
Toti romanii vor plati aceasta perioada

Si-a asumat Min. Justitiei o comunicare defectuoasa. Acesta e si motivul pentru care primul ministru a decis sa retraga ordonanta.

Despre organizarea protestului de la Cotroceni: Acesta a fost unul dintre motivele principale pentru care am facut acea declaratie. Am vorbit cu multi sefi de filiale locale care au presiuni si care vor un singur lucru – vrem sa aparam votul din decembrie. Pentru a incerca sa stapanim aceasta dorinta, am avut acea intalnire si discutie din coalitie si cu PM Grindeanu. Cu speranta ca cei care contesta ordonanta, nemaiavand obiect, sa se retraga.
Doua manifestari egale pot scapa de sub control – si in Bucuresti, si in celelalte judete. Am putea ajunge in situatia ca aceasta tara sa fie sfasiata. Cine profita, cine are de castigat?

Cu siguranta unii din jurul acestei tari. Exista o situatie in Republica Moldova, in interiorul tarii, in Europa, international in schimbare dupa alegerea presedintelui Americii.

Modul de organizare, dimensiunea acestor porteste – acesta e un miting politic, cel de la Palatul Victoria. Arata o organizare profesionista, nu e un miting spontan.
Cine l-a organizat? E foarte greu sa spun asta acum. Institutiile statului incet incet vor avea aceste informatii, lumea va trebui sa stie.
Simpatizantii PSD au fost suparati pe retragerea ordonantei. Ordonanta e juridic corecta, aprobata respectind procedurile legale. Se trece si peste asta, au inteles ca mult mai importanta e stabilitatea aestei tari. Daca protestele continua, se vede ca acest plan a fost pus la cale imediat dupa alegeri, se cauta doar un pretext. Oamenii sunt revoltati, pentru ca oamenii au votat.

Sursa: Hotnews

Ştirea se actualizează

Te-ar mai putea interesa și
Atac asupra Guvernului Bolojan din partea unui greu din PNL. Președintele CJ CLuj Alin Tișe acuză Executivul că a pierdut 1,2 miliarde de euro din PNRR din cauză că a promovat proiecte fanteziste
Atac asupra Guvernului Bolojan din partea unui greu din PNL. Președintele CJ CLuj Alin Tișe acuză Executivul că a pierdut ...
Preşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Cluj, liberalul Alin Tişe, acuză Guvernul României că a pierdut 1,2 miliarde de euro din PNRR şi că a pus pe lista de finanţare proiecte fanteziste,......
Portul Constanța: România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale
Portul Constanța: România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale
România atinge pragul de 2 milioane tone capacitate de depozitate simultană de cereale în Portul Constanța, după extinderea ...
Nouă zi cu prețuri uriașe la energia electrică spot, și în Europa și în România, peste cele de azi: aproape 3.500 de lei/MWh mâine seară pe piața de la București
Nouă zi cu prețuri uriașe la energia electrică spot, și în Europa și în România, peste cele de azi: aproape 3.500 ...
Pe fondul temperaturilor mari, prețul spot al energiei electrice este foarte mare și mâine în Europa Centrală și Occidentală, ...
Compania mixtă Leapmotor International a inaugurat o nouă fabrică de baterii pentru mașini electrice în Spania
Compania mixtă Leapmotor International a inaugurat o nouă fabrică de baterii pentru mașini electrice în Spania
Leapmotor International, societatea mixtă înfiinţată de Stellantis NV şi producătorul chinez de vehicule electrice ...