Românii din clasa de mijloc îşi sacrifică viaţa personală pentru succesul profesional – studiu

Jumătate dintre managerii din România îşi petrec la birou până la 10 ore pe zi, iar dintre aceştia, 90% spun că-şi iau de lucru şi acasă, cel puţin o dată pe săptămână, conform unui studiu Dynamic HR citat de Agerpres.
Economica.net - lun, 10 nov. 2014, 10:47
Românii din clasa de mijloc îşi sacrifică viaţa personală pentru succesul profesional - studiu

‘Când şapte din zece manageri spun că muncesc şi în weekend cel puţin o dată pe lună, când şase din zece spun că nu menţin sau nu ştiu dacă menţin un echilibru între viaţa profesională şi cea privată, probabil că putem spune că avem o situaţie demnă de atenţie. Pentru ei, conceptul de echilibru între cele două ipostaze, profesional şi privat, rămâne încă de descoperit sau de implementat’, spun realizatorii studiului.

De altfel, conceptul de echilibru între viaţa profesională şi cea privată (work-life balance) a început să preocupe firmele din România de câţiva ani, chiar dacă la nivel public se ştiu încă foarte puţine. Departamentele de HR şi liderii de bussiness au realizat că un personal fericit este mai performant şi că uneori, este recomandat să te asiguri, ca lider de organizaţie, că munca nu prevalează asupra timpului liber, scrie Agerpres.

Românii s-au obişnuit cu un mediu de lucru hiperconcurenţial, dar această stare de lucruri nu este benefică pe termen lung, spun reprezentanţii Dynamic HR, realizatorii studiului. Sondajul a relevat că 30% dintre respondenţi dau ‘destul de des’ prioritate muncii în detrimentul timpului petrecut cu familia sau prietenii. Alţi 40% fac aceasta ‘uneori’.

Această realitate îşi are originile în goană după succesul profesional a generaţiilor de după 1989, în dorinţa de realizare, dar şi în atmosfera de stres creată de criză economică ce a lovit serios în locurile de muncă din companii, în middle management, în clasa de mijloc, în general, mai precizează realizatorii studiului.

Te-ar mai putea interesa și
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Cod roșu de caniculă. Ministerul Sănătății cere activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Ministerul Sănătăţii solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme, relatează Agerpres. ...
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Cutremure în Venezuela. Bilanțul morților a ajuns la 920, iar peste 50.000 de persoane sunt date dispărute
Bilanţul dublului cutremur din Venezuela a continuat să se agraveze vineri, ajungând la 920 de morţi şi peste 50.000 ...
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Europa sub caniculă. Cel puțin 193 de milioane de oameni se vor confrunta cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius
Cel puţin 193 de milioane de locuitori din Europa, dintre care 75 de milioane din Germania, ar urma să se confrunte cu ...
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global consideră că pot face față unui atac cibernetic – studiu
Trei sferturi dintre IMM-urile de pe plan global (75%) se consideră fie foarte încrezătoare, fie relativ încrezătoare ...