Teheranul va crea o bombă cu plutoniu – media

Iranul ar putea să înceapă, de vara viitoare, să producă uraniu de calitate militară, găsind astfel un nou mijloc de a crea bomba nucleară, susţin liderii americani şi europeni, scrie joi cotidianul rus Nezavissimaia Gazeta, citat de agenţia RIA Novosti.
Economica.net - mie, 07 aug. 2013, 15:52
Teheranul va crea o bombă cu plutoniu - media

SUA şi alte ţări din UE au urmărit înainte de toate vastul program de îmbogăţire a uraniului derulat de Iran, însă în prezent Occidentul este preocupat mai ales de posibilitatea ca iranienii să folosească un reactor cu apă grea pentru a obţine plutoniu de calitate militară, notează sursa citată.

Un reactor de acest tip cu o capacitate de 40MW este în curs de construire în oraşul Arak din nord-vestul Iranului. Combustibilul generat de acest reactor, la fel ca şi uraniul îmbogăţit, poate servi drept materie primă la fabricarea armei nucleare, în condiţiile în care forţele nucleare ale Indiei, Pakistanului şi Coreii de Nord au fost create pe bază de plutoniu. Potrivit liderilor americani şi europeni, reactorul de la Arak ar fi capabil să fabrice o cantitate de plutoniu suficientă pentru a fabrica două bombe nucleare în fiecare an.

RIA Novosti remarcă că Agenţia internaţională pentru Energia Atomică (AIEA) cu sediul la Viena nu poate spune că a fost luată prin surprindere, amintind că Teheranul a informat-o în legătură cu această construcţie şi chiar şi-a anunţat intenţia de a face operaţional acest obiectiv în al doilea semestru din 2014. Iranul a explicat, de asemenea, că reactorul nu este destinat scopurilor militare, ci producerii de izotopi utilizaţi în medicină.

Te-ar mai putea interesa și
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat joi NATO de "complicitate" în "războiul de agresiune ilegală" lansat împotriva Iranului de Statele Unite şi Israel,......
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei ...
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru ...
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz ...