La negocierile dintre liderii coaliţiei guvernamentale şi liderii Opoziţiei, USL a pus pe masă următoarea propunere: învestirea unui guvern de tehnocraţi care să pregătească alegeri anticipate. Ideea privind un guvern de tehnocraţi a fost prezentată şi preşedintelui Băsescu, la consultările care au avut loc la Cotroceni în decembrie anul trecut. Victor Ponta, co-preşedintele USL, a explicat la România TV de ce Opoziţia vrea Guvern de tehnocrati.