Şoselele din România fac anual mii de victime. Deşi în 2011, numărul accidentelor rutiere este într-o uşoară scădere, sunt totuşi drumuri care au rămas vestite pentru numărul mare de morţi din urma accidentelor. Poliţia Rutieră numeşte aceste zone „puncte negre”, iar în topul celor mai periculoase drumuri se află cele dintre Bucureşti şi Alexandria.