Statul nu are bani pentru pensii şi salarii, dar are pentru achiziţii. Potrivit proiectului de buget pe 2012, adoptat vineri de Guvern, cheltuielile cu bunurile şi serviciile vor fi majorate în anul electoral 2012 cu 11,2%, scrie Ziarul Financiar. Unii economişti ştiu şi unde se vor duce banii: pe achiziţia de combustibil ca să se meargă prin ţară în campanie.