Ungaria ar putea lansa serviciul 5G în acest an. Huawei va fi tratată ca orice altă companie

Ungaria ar putea lansa reţelele mobile 5G de mare viteză până la sfârşitul anului dacă planurile sale vor rămâne în vigoare, a declarat marţi şeful serviciilor de internet şi telecomunicaţii ale ONU, Houlin Zhao, după ce a discutat cu premierul ungar Viktor Orban, relatează Reuters, scrie Agerpres.
Economica.net - mar, 10 sept. 2019, 10:45
Ungaria ar putea lansa serviciul 5G în acest an. Huawei va fi tratată ca orice altă companie

Organismul de reglementare din acest domeniu din Ungaria, NMHH, a publicat documente pregătitoare în iunie pentru vânzarea a peste 400 de megaherzi de spectru 5G pentru următoarea generaţie de reţea wireless care ar urma să fie folosită pentru maşinile autonome şi alte comunicaţii în timp real între diferite dispozitive.

Spre deosebire de alte state din regiune, Ungaria a respins îngrijorările privind securitatea ale SUA în legătură cu tehnologia 5G oferită de Huawei, spunând că va trata compania ca orice alt furnizor de tehnologie.

Secretarul general al Uniunii Internaţionale pentru Telecomunicaţii, Houlin Zhao, a spus că l-a întrebat pe premierul ungar Viktor Orban când ar putea fi lansat în Ungaria serviciul comercial 5G.

„Mi s-a spus că progresele sunt destul de bune şi că, dacă totul se va derula conform calendarului, probabil că până la sfârşitul anului Ungaria va începe serviciile comerciale 5G”, a spus Zhao într-un discurs la Conferinţa Mondială de Telecomunicaţii ITU de la Budapesta.

Principalii operatori de reţele mobile din Ungaria sunt Magyar Telekom, filiala Deutsche Telekom, Vodafone şi Telenor.

Ministrul ungar pentru inovaţie şi tehnologie Laszlo Palkovics a declarat în cadrul conferinţei că Ungaria intenţionează să finalizeze licitaţiile pentru spectrul 5G până în octombrie şi că ministerul său va supune apoi guvernului un document de strategie privind aplicarea 5G.

Palkovics a spus în iunie că Ungaria intenţionează să înceapă să folosească serviciile 5G la principalele complexe industriale în 2020 şi că reţeaua ar urma să acopere toate marile oraşe şi principalele rute de transport până la mijlocul viitorului deceniu.

Te-ar mai putea interesa și
Val de amenzi pe șantierele din România. Ce trebuie să știe antreprenorii despre sistemele de protecție colectivă
Val de amenzi pe șantierele din România. Ce trebuie să știe antreprenorii despre sistemele de protecție colectivă
Val de amenzi pe șantiere din România, aplicate în urma celor peste 29.000 de controale efectuate de Inspectoratul de Stat în Construcții (ISC) în 2025. Au fost identificate 7.200 de......
Programul de inteligență artificială Mythos, dezvltat de Anthropic, a descoperit vulnerabilități în sistemele informatice foarte sensibile ale Guvernului SUA
Programul de inteligență artificială Mythos, dezvltat de Anthropic, a descoperit vulnerabilități în sistemele informatice ...
Inteligenţa artificială Mythos a companiei Anthropic a descoperit vulnerabilităţi în sisteme informatice foarte sensibile ...
Bani noi în România, anunț de la BNR
Bani noi în România, anunț de la BNR
Banca Naţională a României pune în circulaţie, eşalonat, bancnote emisiunea 2026, în cupiuri de 1 leu, 5 lei, 10 lei, ...
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Transgaz începe din iulie plata dividendelor pe 2025. Ce trebuie să știe acționarii
Societatea Națională de Transport Gaze Naturale Transgaz S.A. anunță acționarii și investitorii de la Bursa de Valori ...