18.000 de români au fost arestați anul trecut în Marea Britanie

Numărul românilor arestaţi în Marea Britanie sub suspiciunea că ar fi comis infracţiuni a crescut cu 80% în unele zone şi la peste 18.000 la nivel naţional în 2015, relatează Daily Mail duminică pe site-ul său, subliniind că creşterea are loc în condiţiile în care românii sunt deja cei mai numeroşi străini din închisori.
Economica.net - D, 29 mai 2016, 13:59
18.000 de români au fost arestați anul trecut în Marea Britanie

n zona Thames Valley numărul arestărilor de români a crescut cu 86%, după ce poliţiştii au arestat 1.370 de români anul trecut, faţă de 735 în 2014.

La rândul ei, poliţia din Wiltshire a înregistrat o creştere de 82% la acest capitol, în timp ce diviziile din West Murcia, Gloucestershire şi Suffolk au raportat şi ele mari creşteri la acest capitol.

În baza legii privind accesul la informaţii, The Sun on Sunday a cerut tuturor celor 44 de divizii ale poliţiei din Anglia şi Ţara Galilor să furnizeze date. Potrivit Daily Mail, din cele 34 de departamente care au furnizat răspunsuri, 23 au raportat o creştere a numărului arestărilor de români.

În Anglia şi Ţara Galilor au fost arestaţi 18.127 români în 2015, o creştere de 4% în comparaţie cu 2014, 7.895 dintre aceste arestări având loc în Londra.

Printre aceste arestări, opt au fost pentru crimă, trei pentru răpire şi una pentru îngrijirea unui copil în stare de ebrietate.

De asemenea, dintre cei 439 de români arestaţi de poliţia britanică a transporturilor, 11 au fost reţinuţi sub suspiciunea că ar fi comis infracţiuni sexuale în trenuri.

Un studiu realizat anul trecut arată că românii sunt pe primul loc în topul deţinuţilor străini din închisorile britanice, relevând şi faptul că probabilitatea ca românii să fie arestaţi este de opt ani mai mare decât în cazul britanicilor.

Deşi Polonia are 617.000 de cetăţeni în Marea Britanie, din care au fost arestaţi 573, ea este abia pe locul doi după România la capitolul populaţiei carcerale, în condiţiile în care 760 din cei 126.000 de români din această ţară au fost arestaţi, indică studiul care analizează informaţii referitoare la perioada octombrie 2013-martie 2014.

Cei care au şanse cele mai mari să ajungă după gratii pentru diverse infracţiunii sunt vietnamezii şi albanezii, peste 1% din populaţiile lor în Marea Britanie (10.000 şi respectiv 11.000) aflându-se în închisoare în perioada analizată.

Te-ar mai putea interesa și
UE şi Balcanii de Vest îşi reafirmă cooperarea pe fondul tensiunilor geopolitice
UE şi Balcanii de Vest îşi reafirmă cooperarea pe fondul tensiunilor geopolitice
Uniunea Europeană (UE) şi-a reafirmat miercuri angajamentul strategic faţă de ţările din Balcanii de Vest, declarând că nu le neagă posibilitatea unei viitoare aderări bazate pe merit şi......
Amenzile pentru munca „la negru” cresc masiv, în unele cazuri – de cinci ori, până la 1 milion de lei pe firmă – Legea 239 din 2025
Amenzile pentru munca „la negru” cresc masiv, în unele cazuri – de cinci ori, până la 1 milion de lei ...
Pentru fiecare persoană depistată în urma controlului Inspecţiei Muncii că munceşte la negru, firma care lucrează ...
Pușcăria din România care închiriază deținuți pentru muncă, inclusiv în gospodăriile oamenilor, la cerere. Cât plătești pentru un deținut
Pușcăria din România care închiriază deținuți pentru muncă, inclusiv în gospodăriile oamenilor, la cerere. Cât ...
Penitenciarul Mioveni din județul Argeș, care închiriază forța de muncă a persoanelor care execută pedepse oricui ...
lululemon, celebrul brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața din România
lululemon, celebrul brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața din România
lululemon, brand canadian de îmbrăcăminte și încălțăminte sport, intră pe piața locală, în franciză. România ...