Spania: Circulaţia autoturismelor a fost restricţionată la Madrid, din cauza poluării

Primăria capitalei Madrid, condusă din luna iunie de o coaliţie rezultată din mişcarea 'indignaţilor', a decis pentru prima dată să restricţioneze circulaţia autoturismelor în centrul oraşului, ca urmare a nivelurilor foarte ridicate de poluare înregistrate în atmosferă, transmite AFP.
Economica.net - vin, 13 nov. 2015, 20:44
Spania: Circulaţia autoturismelor a fost restricţionată la Madrid, din cauza poluării

Măsura a fost anunţată joi seară la ora locală 23:00 şi a fost aplicată începând de vineri dimineaţă. În centrul oraşului, autoturismele rezidenţilor care nu au domiciliul în acest perimetru nu mai sunt autorizate să staţioneze, după ce începând de miercuri viteza maximă legală a fost limitată la 70 de km/h în zona de periferie.

Oraş cu o populaţie de 3,1 milioane de locuitori, Madridul înregistrează de mai multe zile vârfuri de poluare, instalaţiile care măsoară nivelurile de dioxid de azot (NO2) indicând concentraţii de peste 200 de micrograme pe metrul cub de aer.

Dar anunţarea restricţiilor în ultimul moment a stârnit numeroase critici, mai ales din partea Partidului Popular, care a deţinut timp de un sfert de secol conducerea primăriei Madridului, vicepremierul Soraya Saenz de Santamaria vorbind despre ‘precipitarea în adoptarea unor măsuri ce nu au fost pregătite’.

În replică, responsabila primăriei pentru problemele de mediu, Inés Sabanés, a declarat că este vorba doar de ‘o primă experienţă’ în urma căreia ‘vom învăţa cum să gestionăm mai bine datele’.

În acest timp parcările din centrul oraşului, de obicei saturate, erau vineri ocupate doar în proporţie de circa 20% şi, surprinzător, mijloacele de transport în comun nu păreau să fie mai aglomerate ca de o obicei.

Noul primar al capitalei Spaniei, Manuela Carmena, o fostă judecătoare cu orientare de stânga şi provenită din rândurile platformei cetăţeneşti Ahora Madrid (Madridul Acum), a promis că va întocmi planuri de acţiune pentru situaţia când nivelul poluării creşte semnificativ.

Madridul este considerat de asociaţia ecologistă franceză Respire al şaselea cel mai poluat oraş din Europa, iar Comisia Europeană a somat primăria capitalei Spaniei să ia măsuri pentru diminuarea poluării atmosferice.

Te-ar mai putea interesa și
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru alimente şi furaje al Comisiei Europene, au crescut cu 2% anul trecut,......
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat poziţia
Nicușor Dan: Am revenit la blocajul politic pe care marţi îl credeam depăşit. De marţi până azi, PNL şi-a schimbat ...
Preşedintele Nicuşor Dan transmite că partidele au revenit la "blocajul politic", după ce PNL se angajase marţi să ...