Cluj: 60 de milioane de lei investiţi de municipalitate în şcoli

Primăria Cluj-Napoca anunţă că în decursul ultimului an a alocat peste 60 de milioane de lei pentru lucrări de extindere, modernizare şi reabilitare a unor şcoli din oraş. 
Economica.net - S, 10 sept. 2016, 13:19
Cluj: 60 de milioane de lei investiţi de municipalitate în şcoli

„Suma totală investită de Primărie în ultimul an în extinderea, modernizarea, repararea şi dotarea şcolilor din Cluj-Napoca este de 60 de milioane de lei. Şcoala „Ion Agârbiceanu”, Liceul „Avram Iancu” au fost extinse şi complet renovate.

Pentru Şcoala „Ioan Bob” a fost complet renovată clădirea monument istoric din str. Memorandumului nr. 22. Cele trei unităţi de învăţământ au fost dotate cu mobilier nou şi cu material didactic modern: table interactive, calculatoare , laptop-uri etc.”, se arată într-o informare transmisă, sâmbătă, de Primăria Cluj-Napoca.

De asemenea, pentru siguranţa elevilor, şcolile din municipiul Cluj-Napoca au fost dotate cu butoane de panică.

„Aceste butoane, amplasate în locuri accesibile cadrelor didactice, paznicilor şi elevilor, sunt conectate la dispeceratul Poliţiei municipiului. În cazul unui incident, butonul de panică este apăsat, iar cel mai apropiat echipaj de poliţie se deplasează imediat la şcoală. Acest proiect a fost iniţiat în anul 2010, fiind achiziţionate 66 de butoane de panică. În perioada imediat următoare, Primăria va achiziţiona centrale de transmisie alarmă pentru fiecare buton. Valoarea totală a acestor centrale este de aproximativ 30.000 lei”, se mai arată în informarea primăriei clujene.

Primăria Cluj-Napoca anunţă şi facilităţi de transport pentru elevii care încep cursurile şcolare.

„Din data de 12 septembrie, odată cu începerea noului an şcolar, Compania de Transport Public Cluj-Napoca SA va suplimenta cu 30% numărul mijloacelor de transport în comun. Tot de la această dată, în colaborare cu Primăria municipiului Cluj-Napoca, se va relua transportul elevilor prin cursele speciale. (…) Controlorii de bilete nu vor permite accesul în mijloacele de transport cu însemnele „TRANSPORT ELEVI” a altor persoane decât elevii şi însoţitorii acestora. (…) Primăria Cluj-Napoca va asigura în continuare, pentru toţi elevii, gratuitatea transportului în comun pe două linii şi o reducere de 50% pe una sau două linii la alegere, respectiv abonamente gratuite pe toate liniile pentru elevii orfani sau proveniţi din casele de copii”, se menţionează în informarea respectivă.

Te-ar mai putea interesa și
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Valentin Lazea (BNR): A propune în România creşteri de impozite acum este nerealist din punct de vedere social şi politic
Calea pentru reducea deficitului sub 3% este eliminarea pe cât posibil a evaziunii fiscale şi a optimizării fiscale şi nu creşterea de impozite, care este nerealistă din punct de vedere social......
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Turnuri de 11 etaje și școală pe cel mai nou bulevard din Capitală. Cum arată proiectul, într-o zonă cu potențial
Un nou proiect rezidențial este în pregătire într-una din zonele cu potențial din București, acolo unde a fost construit ...
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Fondul ETF Energie Patria – Tradeville a trecut de 100 de milioane de lei în active totale
Activele fonului ETF Energie Patria – Tradeville au atins valoarea de 100,1 milioane lei la dată de 23 iunie 2026, în ...
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi ...
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, ...