România, sub media globală în privinţa raportului muncă-viaţă personală a angajaţilor – studiu

Echilibrul muncă-viaţă personală s-a îmbunătăţit la nivel global, însă România este cu opt procente sub media globală, se arată într-un sondaj realizat de compania Regus, la care au participat 16.000 de angajaţi şi oameni de afaceri din 80 de ţări.
Economica.net - vin, 11 mai 2012, 12:34
România, sub media globală în privinţa raportului muncă-viaţă personală a angajaţilor - studiu

Cele mai slabe valori ale indicelui muncă-viaţă personală s-au înregistrat în Germania, Marea Britanie, Belgia, Japonia şi Franţa, iar cele mai ridicate în Mexic, Brazilia şi China, potrivit rezultatelor studiului Regus, prezentate vineri, într-un comunicat de presă al companiei.

„Deşi lucrează mai mult ca oricând, oamenii se bucură mai mult de slujbele lor, şi peste două cincimi consideră că au destul timp pe care să îl petreacă acasă sau în scopuri personale”, arată autorii studiului.

Pe plan global, aproape 60 la sută dintre angajaţi au afirmat că muncesc mai mult ca în 2010 şi că pe timp de criză şi-au luat mai multe obligaţii la serviciu decât o faceau acum doi ani.

Astfel, în topul ţărilor ai căror angajaţi sau oameni de afaceri au declarat că muncesc mai mult ca în 2010 se află China, India şi Germania, cu valori de la cinci până la cincisprezece la sută mai mari faţă de media globală stabilită la puţin sub 60 de sută.

Angajaţii sau oamenii de afaceri din Brazilia, India şi Statele Unite ale Americii sunt în topul celor care au declarat că şi-au luat mai multe atribuţii de serviciu faţă de câte îşi luau în 2010, iar cei din Belgia, Canada şi Marea Britanie au raportat că a crescut procentul angajaţilor supraaglomeraţi, potrivit rezultatelor studiului.

Tot angajaţii din China, India şi Germania sunt cei care, potrivit studiului, petrec cel mai mult timp departe de viaţa de familie sau au puţin timp pentru a se ocupa de viaţa personală. Angajaţii din Germania sunt cel mai nemulţumiţi, iar cei din China, Belgia şi Japonia sunt sub media globală în ceea ce priveşte timpul liber pe care îl au.

Brazilia, India şi China sunt în topul ţărilor ai căror angajaţi au răspuns că angajatorii lor au luat măsuri pentru a diminua timpul pierdut făcând naveta.

„O măsură care a devenit extrem de populară este ajutarea angajaţilor să reducă oboseala şi timpul de navetă neproductiv, prin introducerea mai multor practici flexibile de lucru”, au mai arătat autorii studiului.

La celălalt pol, al ţărilor în care angajatorii fac cele mai puţine eforturi să reducă timpul petrecut de angajaţi făcând naveta, se află Franţa, Germania şi Japonia.

„Indiferent dacă aceste măsuri ajută angajaţii să scape de orele de vârf, să lucreze din locaţii mai apropiate de casă sau să petreacă mai mult timp cu familiile lor, nu este nicio îndoială că, oferind angajaţilor posibilitatea de a lucra în modul lor preferat, este recunoscută ca un factor important în plus în promovarea productivităţii şi a stării de bine”, apreciază market team leader-ul Regus, Ramona Iacob.

Te-ar mai putea interesa și
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Parlamentul a început ședința comună pentru învestirea Guvernului Veștea
Senatul şi Camera Deputaţilor s-au reunit, luni, în şedinţă comună, pentru învestirea Guvernului propus de premierul desemnat Adrian Veştea. ...
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour a devenit de astăzi prima agenție de turism din România listată la BVB
Christian Tour este primul operator de turism care s-a listat la Bursa de Valori Bucureşti, acţiunile sale debutând luni ...
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în valoare de 15.900 de lei săptămâna trecută
Parcagii și lipitorii de afișe, luați la ochi de Poliția Locală din București. Instituția a împărțit amenzi în ...
Poliţia Locală a Capitalei anunţă că în cursul săptămânii trecute a aplicat amenzi de 11.000 de lei pentru lipirea ...
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, ...