Gazprom pregăteşte o achiziţie de proporţii în România. Negociază preluarea benzinăriilor Agip

NIS, compania petrolieră sărbă controlată de gigantul rus Gazprom pregăteşte o tranzacţie de anvergură pe piaţa românească. NIS ar putea prelua tot lanţul de benzinării Agip din România, deţinut de Eni România, subsidiara locală a firmei italiene Eni.
Mihai Nicuţ - J, 06 dec. 2012, 08:47
Gazprom pregăteşte o achiziţie de proporţii în România. Negociază preluarea benzinăriilor Agip

Potrivit unor surse din piaţa petrolieră, NIS ar negocia achiziţia lanţului de benzinării Agip chiar în aceste zile.

Contactaţi de ECONOMICA.NET în legătură cu negocierile pentru vânzarea celor 37 de staţii Agip către NIS, oficialii Eni România au preferat să nu comenteze. La rândul lor, nici cei de la NIS Petrol România nu au negat, dar nu au făcut prea multe comentarii. Totuşi compania petrolieră a dat de înţeles că se pregăteşte o mişcare pe piaţa românească.

„Noi pregatim o comunicare oficiala pentru perioada imediat urmatoare, in cadrul unui eveniment pe care il vom anunta in timp util” a fost răspunsul ofiţetului de presă al NIS, la solicitarea ECONOMICA.NET în legătură cu un comentariu referitor la discuţiile cu Eni România.

De mai multă vreme, compania petrolieră NIS, deţinută de Gazprom Neft tatonează piaţa românească în privinţa unei achiziţii. Fără a face oferte clare, cei de la NIS s-ar fi interesat în trecut de unele staţii ale lanţurilor petroliere, Mol fiind un nume vehiculat. Potrivit oamenilor din piaţă, NIS ar fi dorit să cumpere planurile pentru 20 de noi staţii ale companiei ungare, cu terenuri cu tot. Compania ungară a negat vehement informaţia şi a reafirmat intenţiile de dezvoltare pe piaşa locală.

La rândul lor, cei de la OMV Petrom, ultimii care au fost pomeniţi, au negat informaţia referitoare la vânzarea a 60 de staţii din România către NIS, catalogând informaţia drept zvon. OMV a vândut recent reţeaua din Bosnia către NIS, dar cei de la OMV Pertrom au spus că, pentru moment, nu se vinde nimic altceva.

Alături de MOL, cei de la Eni sunt singuri care fac doar vânzare de carburanţi pe piaţa locală. Toţi ceilalţi mari jucători din retail, Petrom, Rompetrol şi Lukoil operează câte o rafinărie în România.

În eventualitatea în care NIS va cumpăra benzinăriile Agip, cel mai probabil aici se vor vinde carburanţi produşi la rafinăria companiei sârbe din Pancevo, recent modernizată.

La jumătatea acestui an, NIS a anunţat un plan de investiţii care prevedea 40 de staţii de alimentare în România până la sfârşitul acestui an, urmând ca reţeaua să ajungă la 120 de unităţi până la finalul lui 2014. Cei de la NIS au anunţat că vor investi în următorii trei ani câte 500 milioane de euro pe an, 40% din fonduri fiind alocate modernizării reţelei de 250 de benzinării pe care o deţine în Serbia şi extinderii operaţiunilor în Bulgaria, Bosnia-Herţegovina şi România.

Momentan, NIS deţine în România trei benzinării cumpărate de la antreprenori locali şi dezvoltă, în parteneriat, cinci perimetre petroliere din zona de vest a ţării.

Te-ar mai putea interesa și
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Seceta moderată şi puternică se menţine în vestul, nordul şi centrul ţării la culturile de grâu şi porumb – ANM
Rezerva de umiditate din sol se va situa în limite satisfăcătoare până la optime pentru culturile de grâu de toamnă şi porumb în sudul şi estul ţării. În Maramureş însă şi pe arii......
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu aproape 11,5%, în mai 2026
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu aproape 11,5%, în mai 2026
Arieratele bugetului general consolidat au scăzut cu 11,46%, în mai 2026, până la 681 milioane de lei, de la 769,1 milioane ...
BNS solicită reforme urgente ale legislaţiei muncii, protecţiei sociale şi locuirii în România
BNS solicită reforme urgente ale legislaţiei muncii, protecţiei sociale şi locuirii în România
Blocul Naţional Sindical salută Strategia europeană de combatere a sărăciei şi solicită reforme urgente ale legislaţiei ...
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf
Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că ţara sa doreşte să fie gazda unei posibile întâlniri ...