Cazanciuc: Ministerul Justiţiei a emis un singur aviz pentru proiectul de la Roşia Montană

Ministerul Justiţiei a emis un singur aviz, cu observaţii, în cazul proiectului de lege privind Roşia Montană, a declarat luni ministrul Robert Cazanciuc, arătând că nu s-a pus problema încălcării unor dispoziţii imperative ale vreunei legi, pentru că altfel avizul ar fi fost negativ.
Economica.net - lun, 09 sept. 2013, 15:44
Cazanciuc: Ministerul Justiţiei a emis un singur aviz pentru proiectul de la Roşia Montană

„A fost un aviz cu observaţii formulat de Ministerul Justiţiei. Legea prevede trei tipuri de avize – favorabil, favorabil cu observaţii şi negativ. Ministerul Justiţiei a emis un singur aviz şi acela a fost un aviz cu observaţii. (…) Având în vedere că Ministerul Justiţiei este ultimul minister avizator, iniţiatorul trebuie să prezinte în Guvern argumente în susţinerea proiectului său. În cadrul Guvernului a fost făcută o dezbatere şi iniţiatorii, în special domnul ministru Şova, au făcut o expunere a punctului de vedere al Departamentului pentru Infrastructură în aşa fel încât, în final, Guvernul a decis trimiterea proiectului de lege”, a afirmat Cazanciuc, la plecarea de la sediul CSM.

El a subliniat că nu se pune problema de încălcare a unei legi, pentru că este vorba de un proiect de act normativ.

„Nu se pune problema de a încălca dispoziţii imperative ale vreunei legi, pentru că altfel am fi dat un aviz negativ. Ministerul Justiţiei nu este nici instanţă de judecată, nici Curtea Constituţională. Este altcineva abilitat să se pronunţe pe aceste lucruri. Ministerul Justiţiei are obligaţia de a supune dezbaterii Guvernului un aviz juridic. Evident acel aviz trebuie dezbătut în cadrul Guvernului. Asta s-a întâmplat „, a arătat ministrul Justiţiei.

Robert Cazanciuc a refuzat să comenteze recomandările liderilor USL ca proiectul de lege să nu fie adoptat sau o eventuală ripostă juridică a companiei care vrea implementarea proiectului de la Roşia Montană.

„Nu sunt membru al Parlamentului. Nu ştiu discuţiile din Parlament. Dacă guvernul este sau nu pregătit asta nu putem stabili decât în cadrul unei şedinţe de Guvern. Evident că oricine este nemulţumit de o anumită soluţie, ştiţi foarte bine, că apelează la instanţele de judecată”, a mai spus Cazanciu.

Te-ar mai putea interesa și
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
Ce urmează după eșecul Guvernului Veştea. Ce spun PSD, Bolojan, USR şi AUR
După respingerea guvernului Veştea, președintele Nicușor Dan este trebuie să convoace din nou partidele politice reprezentate în Parlament la Palatul Cotroceni pentru o nouă rundă de......
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a picat la vot în Parlament. Cele mai importante declarații
Guvernul Veștea a obținut doar 189 de voturi, față de cele 233 de voturi necesare pentru a putea fi investit. Nicușor ...
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
Până la sfârşitul lunii august trebuie să mai absorbim 5 miliarde de euro din granturile PNRR – Bolojan
România trebuie să mai absoarbă aproape 5 miliarde de euro din granturile Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă ...
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci și-a menținut vânzările pe plus
Afacerile Coca-Cola s-au reîntors sub pragul de 4 miliarde de lei, într-un an în care un singur mare producător din cinci ...
Exceptând Maspex Romania, producătorul brandului Tymbark, ale cărui vânzări au stagnat, cei mai mari producători de ...