UPDATED. Mai multe piese din tezaurul dacic, printre care și coiful de aur de la Coțofenești, au fost furate din Muzeul Drents (Țările de Jos). Hoții au folosit explozibil ca să dea spargerea

Ministerul Afacerilor Externe informează că, în cursul dimineţii de sâmbătă, Muzeul Naţional de Istorie a României şi Ministerul Culturii din România au fost notificate că la Muzeul din Drents, Regatul Ţărilor de Jos, în care are loc expoziţia "Dacia! Rijk van goud en zilver/Dacia! Regatul aurului şi argintului", organizată în cooperare cu MNIR, a fost afectat de o explozie şi mai multe exponate au fost furate.
AGERPRES - S, 25 ian. 2025, 15:55
UPDATED. Mai multe piese din tezaurul dacic, printre care și coiful de aur de la Coțofenești, au fost furate din Muzeul Drents (Țările de Jos). Hoții au folosit explozibil ca să dea spargerea

UPDATE 20.51  Parchetul General a anunţat, sâmbătă, că a fost întocmit un dosar penal, din oficiu, în cazul sustragerii pieselor din tezaurul dacic expuse la Muzeul din Drents, Regatul Ţărilor de Jos. cercetările vor fi efectuate de către procurori din cadrul PÎCCJ şi ofiţeri de poliţie şi specialişti din Inspectoratul General al Poliţiei Române. (Agerpres)

Știrea inițială

Explozia a avut ca scop intrarea prin efracţie în clădirea muzeului, unde sunt expuse piese din tezaurul dacic al României, autorităţile informând că un număr de exponate au fost furate de făptuitori încă neidentificaţi. Investigaţia şi inventarul pieselor sunt în desfăşurare.

Ambasada României la Haga a fost notificată de MAE olandez.

MAE a informat Ministerul de Interne al României şi Inspectoratul General al Poliţiei Române, totodată fiind alertate ambasadele României în toate ţările vecine, pentru a cere sprijin autorităţilor competente.

Ministrul Afacerilor Externe, Emil Hurezeanu, a avut în cursul dimineţii o convorbire cu omologul olandez, Caspar Veldkamp, în care a fost reiterată importanţa patrimonială şi simbolică deosebită a pieselor care fac obiectul acestui caz şi emoţia pe care dispariţia lor o generează în România.

„Partea olandeză a oferit asigurări privind un angajament clar şi urgent atât la nivel operaţional, cât şi politic în soluţionarea cazului. Îngrijorarea este împărtăşită şi au fost primite asigurări că autorităţile olandeze fac toate diligenţele pentru ca aceste piese să fie recuperate. Poliţia olandeză a activat mecanismul de cooperare transfrontalieră şi a informat Interpol”, precizează MAE.

Ministerul Afacerilor Externe păstrează legătura cu Muzeul Naţional de Istorie a României, cu Ministerul Afacerilor Interne, IGPR şi prin Ambasada României la Haga cu instituţiile naţionale olandeze competente.

Poliţia olandeză a activat mecanismul de cooperare transfrontalieră şi a informat Interpol.

Potrivit primelor informații explozia la muzeul care găzduia tezaurul dacic s-a produs în jurul orei 3:45 a.m., distrugând mai multe clădiri dar şi ferestre ale unor imobile. Până acum nu a fost arestat niciun suspect, iar polițiștii îndeamnă persoanele care au informaţii despre incident să contacteze autorităţile, scriu jurnaliştii de la NL Times, relatează RomâniaTv.net.

”Din cauza evenimentelor, Muzeul Drents va fi închis tot weekendul, sâmbătă şi duminică. Autoritatea competentă a fost informată. Poliţiştii sunt la faţa locului şi fac cercetări”, este mesajul postat pe site-ul muzeului.

Muzeul Drents din Assen găzduieşte expoziţia „Dacia! Rijk van goud en zilver”/ „Dacia! Regatul aurului şi argintului”.Expoziția era deschisă în perioada 7 iulie 2024 – 26 ianuarie 2025 și cuprindea elemente ce provin din colecțiile a 18 muzee românești.

Cele aproape 700 de piese fac parte din peste 50 de tezaure şi constituie cea mai reprezentativă selecţie de bunuri din metale preţioase ale vechii Dacii descoperite până acum în România. Reprezentanţii Muzeului de Istorie din Alba Iulia, au declarat pentru Ziarul Unirea că muzeul a trimis la expoziţia din Olanda zece piese: un vas din bronz, patru piese din aur şi cinci din argint.

Toate piesele furate fuseseră asigurate în conformitate cu legislaţia românească şi standardele internaţionale privind organizarea expoziţiilor.

Expoziţia „Dacia! Kingdom of Gold and Silver”, deschisă publicului din 7 iulie 2024 şi care urma să se închidă pe 26 ianuarie 2025, a adunat peste 77.000 de vizitatori. Expoziţia a inclus 673 de bunuri arheologice din metale preţioase, provenind din patrimoniul naţional al României. Proiectul expoziţional a fost realizat în parteneriat cu mai multe muzee din România, inclusiv Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Muzeul Judeţean Buzău, Muzeul Naţional Secuiesc şi multe altele.

 

Reacția lui Ciolacu

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat că piesele din Tezaurul Dacic furate în Olanda trebuie recuperate rapid și să revincă în siguranță în România. Oficialul român spune că are încredere că partea olandeză îi va prinde rapid pe hoți.

„Piesele din tezaurul dacic furate de la Muzeul din Drents, Regatul Țărilor de Jos, trebuie recuperate rapid de autorități și să revină în siguranță în România. Am încredere ca partea olandeză îşi va face treaba și îi vor prinde rapid pe hoți.
Am discutat cu ministrul de Externe, domnul Hurezeanu, și l-am asigurat de întreg sprijinul Guvernului României pentru soluționarea rapidă a situației.
Aceste piese de o valoare inestimabilă trebuie să revină cât mai repede în patrimoniul românesc”, a scris Ciolacu pe Facebook.

Te-ar mai putea interesa și
Prințul de Wales cere sprijinirea puburilor britanice, foarte importante pentru cultura locală și comunități
Prințul de Wales cere sprijinirea puburilor britanice, foarte importante pentru cultura locală și comunități
Prinţul William de Wales, moştenitorul tronului britanic, a făcut miercuri un apel pentru sprijinirea puburilor britanice, spunând că este datoria ţării să "protejeze" aceste localuri atât......
OCDE prognozează că economia României va scădea ușor în acest an. Organizația mai spune că țara noastră are nevoie de consolidare fiscală și reforme
OCDE prognozează că economia României va scădea ușor în acest an. Organizația mai spune că țara noastră are nevoie ...
România are nevoie de o consolidare fiscală susţinută după 2026 pentru a stabiliza datoria publică şi a reduce dezechilibrele ...
Dragoș Pîslaru, anunț despre PNRR: Am depășit 60% grad de absorbție. Mai sunt în discuție 28 de milioane, față de 4,9 miliarde de euro
Dragoș Pîslaru, anunț despre PNRR: Am depășit 60% grad de absorbție. Mai sunt în discuție 28 de milioane, față ...
Dragoș Pîslaru, Ministrul Fondurilor Europene, anunță că România a absorbit mai mult de 60% din fondurile disponibile ...
RECORD. Ofertă fără precedent la creditele de locuință. Aproape 300 de tipuri de împrumuturi sunt puse la bătaie. Dobânzi, rate, condiții
RECORD. Ofertă fără precedent la creditele de locuință. Aproape 300 de tipuri de împrumuturi sunt puse la bătaie. ...
La ora actuală, pe piața bancară din România există 296 de tipuri de credite ipotecare sau cu destinație imobiliară ...