Jumătate din români beau bere de Crăciun şi Revelion

Aproape jumătate din populaţia majoră a ţării nu renunţă la consumul de bere nici pe timpul sărbătorilor de iarnă. 40% din consumatorii de bere apelează la berea fără alcool pentru a se putea urca la volan.
Economica.net - J, 29 dec. 2011, 07:52

Un studiu, efectuat la solicitarea Asociaţiei “Berarii României” de către compania de cercetare de piaţă Gfk România, evidenţiază faptul că 47% din românii cu vârsta peste 18 ani consumă bere în perioada sărbătorilor de iarnă.

Studiul a investigat totodată şi motivele care stau la baza consumării variantei fără alcool a căutatei băuturi.

Astfel, 35,8% din consumatorii de bere aleg berea care nu îmbată pentru a putea conduce apoi maşina.

Studiul a fost efectuat pe un eşantion reprezentativ la nivel naţional, de 1.048 persoane, bărbaţi şi femei, cu vârsta peste 18 ani, iar perioada în care s-a derulat studiul a fost 28 octombrie-17 noiembrie.

Te-ar mai putea interesa și
Vin banii. 2,25 miliarde euro în cadrul MRR, a patra tranşă, de la Comisia Europeană pentru România
Vin banii. 2,25 miliarde euro în cadrul MRR, a patra tranşă, de la Comisia Europeană pentru România
Comisia Europeană a plătit, marţi, României granturi în valoare de 2,25 miliarde de euro, marcând a patra plată în cadrul Mecanismului de Redresare şi Rezilienţă (MRR), elementul central......
O centrală nucleară din Franţa a fost oprită din cauza caniculei
O centrală nucleară din Franţa a fost oprită din cauza caniculei
O centrală nucleară din Franţa a fost oprită luni seară din cauza unor ''constrângeri de mediu'' legate de caniculă, ...
Nevralgie dentară și durere facială: prevenție și soluții
Nevralgie dentară și durere facială: prevenție și soluții
Durerea facială poate avea un impact semnificativ asupra calității vieții, afectând activități simple precum vorbitul, ...
De câți bani ai nevoie ca să devii acționar la Dristor Kebap: Celebrul lanț de fast-food vrea să vină la Bursă
De câți bani ai nevoie ca să devii acționar la Dristor Kebap: Celebrul lanț de fast-food vrea să vină la Bursă
Grupul Dristor Kebap a lansat oficial campania de investiții pe platforma SeedBlink. Investitorii pot participa la următoarea ...