Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf

Ministrul irakian de externe Fuad Hussein a declarat duminică că ţara sa doreşte să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golful Persic, afectate de atacuri din partea Teheranului încă de la începutul războiului declanşat de Statele Unite şi Israel împotriva sa, transmite EFE, potrivit Agerpres.
AGERPRES - D, 28 iun. 2026, 13:32
Irakul propune să fie gazda unei posibile întâlniri de reconciliere între Iran şi ţările din Golf

„Printre punctele pe care le-am propus este ideea de a organiza o întâlnire a celor opt ţări: statele din Golf, împreună cu Republica Islamică Iran şi Irak. Irakul rămâne dispus să primească reprezentanţi ai acestor ţări pentru a discuta probleme de securitate şi protecţie a regiunii, pe lângă relaţiile economice şi modul de dezvoltare a acestora”, a declarat el într-o conferinţă de presă la Bagdad, alături de omologul său iranian, Abbas Araghchi.

Fuad Hussein a indicat că este o „prioritate” pentru întreaga lume să se pună capăt „stării de război”, motiv pentru care ţara sa „se pune în slujba ambelor părţi” pentru a media.

De asemenea, a afirmat că a discutat cu omologul său iranian despre etapele post-război şi a făcut apel la încetarea conflictului în regiunea Orientului Mijlociu.

Abbas Araghchi se află duminică în vizită în Irak pentru prima dată de la începutul războiului şi a ales această ţară pentru că este unul din principalii săi aliaţi din zonă.

Totuşi, sosirea sa are loc pe fondul unui nou atac al Iranului împotriva Bahrainului şi Kuweitului ca represalii pentru atacurile Statelor Unite asupra teritoriului iranian în ultimele ore, atacuri ce încalcă memorandumul de înţelegere semnat luna aceasta între Washington şi Teheran.

Washingtonul, la rândul său, a dat asigurări că a întreprins acţiuni împotriva Iranului din cauza bombardamentelor efectuate de Republica Islamică asupra a două nave în Strâmtoarea Ormuz.

Relaţiile dintre Iran şi ţările din Golf, în special cu Emiratele Arabe Unite, Bahrain şi Kuweit, s-au deteriorat de la începutul conflictului.

Teheranul susţinea că atacă baze americane pe care aceste ţări le găzduiesc pe teritoriile lor, deşi acţiunile sale au ucis şi civili şi au distrus infrastructuri care nu erau militare.

De asemenea, grupurile pro-iraniene stabilite în Irak au lansat atacuri împotriva ţărilor din Golful Persic, mai ales a Kuweitului.

Te-ar mai putea interesa și
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
China a efectuat o patrulă aeriană comună cu Rusia în Marea Chinei de Est
Forţele armate ale Chinei şi Rusiei au efectuat sâmbătă o patrulare aeriană deasupra Mării Japoniei, Mării Chinei de Est şi Oceanului Pacific de Vest, au raportat duminică mass-media de......
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, Fabrica de Zahăr Bod: GLP-1 schimbă economia. Industria alimentară pierde miliarde de euro
Mihaela Neagu, proprietara Fabricii de Zahăr Bod, atrage atenția, într-un articol publicat pe blogul său, asupra schimbărilor ...
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
FOTO Încă o navă cu componente pentru parcul eolian Frumușița a acostat la Galați
Nava Martina, care transportă componente pentru parcul eolian Frumușița, a acostat în Portul Bazinul Nou Galați, anunță ...
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de la Bucureşti a câştigat în această săptămână peste 16 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a câştigat în această săptămână 16,07 miliarde de lei la capitalizare, în creştere ...