Amazon se extinde în Europa, inclusiv în România. Compania spune că va înfiinţa mii de noi locuri de muncă

Compania americană de comerţ online Amazon a anunţat vineri că vrea să înfiinţeze în acest an 'mai multe mii de noi locuri de muncă' în Europa, unde grupul are deja peste 40.000 de angajaţi, informează AFP.
Economica.net - vin, 22 ian. 2016, 10:50
Amazon se extinde în Europa, inclusiv în România. Compania spune că va înfiinţa mii de noi locuri de muncă

Amazon a precizat că în 2015 personalul său din Europa a crescut cu 10.000 de angajaţi iar compania va continua să investească în cercetare şi dezvoltare precum şi pentru construcţia de noi infrastructuri care să sprijine creşterea operaţiunilor sale de cloud-computing.

‘Intenţionăm să creăm mai multe mii de locuri de muncă în 2016 începând de la lingvişti, experţi în digital media şi până la recrutarea de colaboratori pentru centrele de distribuţie şi customer service’, a declarat vice-preşedintele Amazon Europe, Xavier Garambois.

Amazon susţine că ‘în prezent recrutăm noi specialişti şi în computere şi dezvoltatori de software pentru cele 12 centre de cercetare şi dezvoltare din Europa’ amplasate în Germania, Irlanda, Olanda, Polonia, România, Spania şi Marea Britanie.

Începând din 2010 şi până în prezent Amazon a investit peste 15 miliarde de euro în infrastructura şi operaţiunile sale din Europa. Noile investiţii avute în vedere pentru 2016 vin după ce în perioada sărbătorilor de Crăciun, Amazon a înregistrat vânzări record în Europa, spre deosebire de retailerii tradiţionali.

Te-ar mai putea interesa și
Radu Miruţă: În zona centralei nucleare de la Cernavodă, nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută
Radu Miruţă: În zona centralei nucleare de la Cernavodă, nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută
Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că nivelul Dunării a crescut cu 2 cm faţă de ziua trecută în zona centralei nucleare de la Cernavodă, ceea ce asigură......
Hidrologii estimează că debitul Dunării ar putea scădea la 1350 mc/s până în 10 august
Hidrologii estimează că debitul Dunării ar putea scădea la 1350 mc/s până în 10 august
Debitul Dunării la intrarea în ţară (secţiunea Baziaş) va fi în scădere uşoară, până la valoarea de 1350 m3/s, ...
O navă cargo, lovită de un „proiectil necunoscut” în Strâmtoarea Ormuz (agenţia maritimă britanică)
O navă cargo, lovită de un „proiectil necunoscut” în Strâmtoarea Ormuz (agenţia maritimă britanică)
O navă cargo a fost lovită de un "proiectil necunoscut" în Strâmtoarea Ormuz, în largul coastei Omanului, a anunţat ...
Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie propune Parlamentului TVA 0 pentru sistemele fotovoltaice şi baterii
Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie propune Parlamentului TVA 0 pentru sistemele fotovoltaice şi ...
Asociaţia Prosumatorilor şi a Comunităţilor de Energie (APCE) solicită Parlamentului adoptarea în regim de urgenţă ...