Angela Merkel după discuţiile cu Trump: „Noi, europenii, trebuie să ne luăm destinul în mâini”

Cancelarul german Angela Merkel a declarat duminică că "vremea în care ne puteam baza pe deplin unii pe alţii aproape s-a încheiat", într-o aparentă aluzie la relaţia dintre Europa şi SUA, relatează AFP şi DPA. 
Economica.net - D, 28 mai 2017, 16:33
Angela Merkel după discuţiile cu Trump:

„Noi, europenii, trebuie să ne luăm destinul în mâini”, a declarat duminică, la Munchen, cancelarul german Angela Merkel după summitul G7 de sâmbătă marcat de tensiuni între preşedintele american Donald Trump şi aliaţii săi occidentali. 

Desigur, acest lucru se poate face numai în spiritul prieteniei cu Statele Unite şi Marea Britanie, a spus ea. 

„Însă, trebuie să ne luptăm pentru viitorul nostru, ca europeni, pentru propriul nostru destin”, a adăugat cancelarul german, în opinia căreia relaţiile cu preşedintele francez Emmanuel Macron trebuie să fie cu atât mai strânse. 

Angela Merkel a făcut aceste declaraţii în capitala Bavariei în urma summitului G7 (Germania, Franţa, Italia, Japonia, Canada, Statele Unite ale Americii, Marea Britanie) de la Taormina, în Sicilia, unde unitatea dintre cele şapte ţări cele mai bogate din lume s-a destrămat în faţa lui Donald Trump care a refuzat să sprijine Acordul de la Paris împotriva încălzirii globale. 

Cancelarul german a calificat discuţiile de vineri şi sâmbătă asupra climatului „deloc satisfăcătoare”

Te-ar mai putea interesa și
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Ce spune Iranul despre România după ce şeful NATO a lăudat ţara noastră
Purtătorul de cuvânt al diplomaţiei iraniene, Esmail Baghaei, a acuzat joi NATO de "complicitate" în "războiul de agresiune ilegală" lansat împotriva Iranului de Statele Unite şi Israel,......
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Rusia – Ambasadorul României la Moscova a fost convocat la sediul MAE al Federaţiei Ruse
Ambasadorul României la Moscova, Cristian Istrate, a fost convocat la sediul Ministerului Afacerilor Externe al Federaţiei ...
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Trump anunţă că va participa la summitul NATO din Turcia din respect pentru Erdogan
Preşedintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că va participa la summit NATO din Turcia din respect pentru ...
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Strâmtoarea Ormuz – Iranul avertizează că nu va permite nicio traversare a culoarului fără autorizaţia sa
Corpul Gardienilor Revoluţiei Islamice din Iran (IRGC) a avertizat joi cu privire la oricare traversare a Strâmtorii Ormuz ...