Kyodo: Deutsche Telekom vinde companiei nipone Softbank divizia din SUA, T-Mobile

Deutsche Telekom AG a acceptat planul companiei nipone Softbank Corp de a achiziţiona divizia sa T-Mobile US Inc, al patrulea mare operator de telefonie mobilă din Statele Unite, a anunţat, joi, agenţia niponă Kyodo, citând surse din industrie, transmite Reuters.
Economica.net - J, 29 mai 2014, 18:25
Kyodo: Deutsche Telekom vinde companiei nipone Softbank divizia din SUA, T-Mobile

Deutsche Telekom deţine două treimi din T-Mobile US.

Un purtător de cuvânt al Deutsche Telekom a refuzat să comenteze informaţia transmisă de Kyodo.

Preşedintele operatorului de telefonie mobilă Softbank, Masayoshi Son, a propus recent această tranzacţie, la o întâlnire cu directorii T-Mobile şi Deutsche Telekom, şi a primit un răspuns pozitiv, susţine Kyodo.

În 2011, negocierile privind vânzarea diviziei din SUA a Deutsche Telekom companiei americane AT&T, pentru 39 de miliarde de dolari, au eşuat.

Profitul Deutsche Telekom, cea mai mare companie de telecomunicaţii din Europa, a scăzut cu 3,9% în primul trimestru din 2014, pe fondul majorării cheltuielilor în SUA.

În perioada ianuarie – martie 2014, profitul înainte de dobânzi, taxe, depreciere şi amortizare (EBITDA) a ajuns la 4,12 miliarde de euro (5,7 miliarde de dolari), în timp ce analiştii se aşteptau la un câştig de 4,12 miliarde de euro.

Veniturile companiei germane au urcat cu 8%, la 14,9 miliarde de euro, în linie cu estimările analiştilor.

Directorul general al Deutsche Telekom, Timotheus Hoettges, a anunţat luna aceasta că divizia T-Mobile, al patrulea mare operator de telecomunicaţii din SUA, are nevoie de investiţii pe termen lung.

‘Povestea noastră de succes în SUA continuă. Decizia de a investi semnificativ în această piaţă a fost una corectă’, a explicat şeful companiei germane.

T-Mobile a raportat pierderi de 115 milioane de dolari.

Deutsche Telekom controlează 40% din acţiunile Hellenic Telecommunications Organization – OTE, care, la rândul său, deţine 54,01% din Romtelecom.

Divizia de telefonie mobilă, Cosmote, este prezentă pe piaţa românească prin Cosmote România, societate deţinută de grupul OTE prin Romtelecom (30% din acţiuni) şi Cosmote Grecia (70% din titluri).

 

Te-ar mai putea interesa și
Nou parc eolian al danezilor de la Eurowind, 48 MW în Dobrogea. Autorizație de la ANRE
Nou parc eolian al danezilor de la Eurowind, 48 MW în Dobrogea. Autorizație de la ANRE
Centrala eoliană Pecineaga Nord-Est, de 48 MW, proiect al Eurowind Energy care s-a calificat la schema CfD urmează să primească autorizație de înființare de la ANRE. ...
Trump condiționează promulgarea unei legi prin care se facilitează construcția de locuințe de adoptarea unei noi legi electorale
Trump condiționează promulgarea unei legi prin care se facilitează construcția de locuințe de adoptarea unei noi legi ...
Preşedintele american Donald Trump a anunţat miercuri că va promulga o lege adoptată cu o zi înainte de Congres şi ...
Datoria publică a României va ajunge la 63,4% din PIB în 2027 și la 90% în zece ani, se arată în Raportul de convergență al Comisiei Europene
Datoria publică a României va ajunge la 63,4% din PIB în 2027 și la 90% în zece ani, se arată în Raportul de convergență ...
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 şi este proiectată ...
Obiectivul Bulgariei este de a reduce deficitul bugetar la 5,7% în 2026, a anunțat ministrul Finanțelor Galab Donev
Obiectivul Bulgariei este de a reduce deficitul bugetar la 5,7% în 2026, a anunțat ministrul Finanțelor Galab Donev
Bulgaria intenţionează să reducă deficitul bugetar la 5,7% din PIB anul acesta şi are ca obiectiv un deficit de 3% din ...