Raportul de stabilitate financiară realizat de BNR arată că în cazul majorării dobânzilor cu 200 de puncte de bază, băncile pierd 13,9% din totalul fondurilor proprii. Numai din majorarea dobânzilor la titlurile de stat, pierderea este de 10,47% din fondurile proprii, în condiţiile în care aproximativ 23% din activele sistemului bancar erau blocate în titluri de stat cu dobândă fixă. De pierdut ar avea şi persoanele fizice cu depozite cu dobândă fixă.
News
Cele mai noi ştiri din economie, cele mai importante informaţii despre salarii, pensii, politică, administraţie, criza Coronavirus, vaccinuri şi alte noutăţi.