Oana Gheorghiu, propusă ca vicepremier, răspunde acuzațiilor lui Sorin Grindeanu: A fost o părere personală, respect cu loialitate relația cu SUA

Oana Gheorghiu, propusă de prim-ministrul Ilie Bolojan să preia funcţia de vicepremier, a declarat că, în cazul în care va fi numită în Guvern, va susţine şi va reprezenta ''cu loialitate'' poziţia Guvernului în relaţia cu SUA.
Economica.net - mie, 29 oct. 2025, 10:36
Oana Gheorghiu, propusă ca vicepremier, răspunde acuzațiilor lui Sorin Grindeanu: A fost o părere personală, respect cu loialitate relația cu SUA

Reacţia acesteia vine după ce preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, i-a cerut premierului Ilie Bolojan să-şi retragă propunerea, pentru a nu fi „compromisă” relaţia cu Statele Unite ale Americii.

”Nimic din ceea ce am scris pe pagina mea personală de Facebook înainte de preluarea funcţiei de vicepremier nu angajează în niciun fel statul român sau Guvernul României. Toate comentariile şi postările mele au reprezentat opiniile personale ale unui cetăţean român, membru al societăţii civile, care s-a exprimat pe contul său de social media, în anumite situaţii, în virtutea dreptului său la liberă exprimare. Postarea care a stârnit acum reacţii critice a fost făcută într-un context emoţional foarte încărcat, întâlnirea din februarie, din Biroul Oval, cu preşedintele Zelenski, ceea ce a avut un impact direct asupra modului în care a fost formulată. Nu am fost singura care a fost tulburată de acel eveniment. Desigur, privind înapoi, nu aş mai scrie în aceiaşi termeni, chiar şi fără să fiu numită într-o funcţie publică”, a scris Oana Gheorghiu pe Facebook.

Aceasta spune că, dacă va fi numită în funcţia de vicepremier, va susţine şi va reprezenta „cu loialitate” poziţia Guvernului României în relaţia cu SUA şi cu Administraţia Trump.

”Dincolo de emoţiile de moment, rămâne respectul meu profund pentru Statele Unite ale Americii, recunoştinţa pentru contribuţia pe care SUA au avut-o constant la securitatea euro-atlantică, deci, implicit, şi a României, precum şi încrederea în parteneriatul strategic dintre România şi SUA. Dacă voi fi numită în funcţia de vicepremier, voi susţine şi voi reprezenta cu loialitate poziţia Guvernului României în relaţia cu SUA şi cu Administraţia Trump”, a transmis Oana Gheorghiu.

Prim-ministrul Ilie Bolojan a trimis marţi Administraţiei Prezidenţiale propunerea ca Oana Gheorghiu să ocupe postul vacant de viceprim-ministru, urmare a demisiei din funcţie a lui Dragoş Anastasiu, din luna august.

Cofondatoare şi copreşedintă (din februarie 2025, anterior vicepreşedintă) a Asociaţiei Dăruieşte Viaţă, Oana Gheorghiu este implicată de mai bine de un deceniu în dezvoltarea unor proiecte de infrastructură medicală şi în campanii de advocacy care au schimbat modul în care societatea priveşte responsabilitatea statului în sănătate, conform unui comunicat al Guvernului.

Te-ar mai putea interesa și
Bani pentru IMM-uri – Program SME Eco-Tech. Înscrierile se prelungesc cu o lună, anunţă MEDAT
Bani pentru IMM-uri – Program SME Eco-Tech. Înscrierile se prelungesc cu o lună, anunţă MEDAT
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului (MEDAT) a prelungit cu o lună perioada de înscriere în cadrul programului SME Eco-Tech, destinat sprijinirii transformării......
Europa trebuie să se pregătească pentru o dezangajare iminentă a SUA, avertizează comisarul european pentru apărare
Europa trebuie să se pregătească pentru o dezangajare iminentă a SUA, avertizează comisarul european pentru apărare
Europa trebuie să se pregătească rapid să compenseze retragerile americane iminente de echipamente şi forţe destinate ...
Servicii bancare fără costuri pentru microîntreprinderi, în primele şase luni, de la Exim Banca Românească
Servicii bancare fără costuri pentru microîntreprinderi, în primele şase luni, de la Exim Banca Românească
Exim Banca Românească propune micilor antreprenori o soluţie dedicată dezvoltării şi eficientizării afacerilor, oferind ...
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor la export
Lovitură pe piața alimentară: Magazinul care vinde cele mai multe legume și fructe proaspete și trimite și marfa românilor ...
Retailerul german Lidl și-a adjudecat poziția de lider pe piața fructelor și legumelor proaspete din România, conform ...