Oierii ies la protest în centrul Bucureştiului

Crescătorii de ovine sunt decişi să vină la un protest în centrul Bucureştiului joi, 2 aprilie. Ei cer plata integrală a subvenţiei pentru anul trecut
Economica.net - D, 29 mart. 2015, 11:18
Oierii ies la protest în centrul Bucureştiului

Crescătorii de oi spun că nu au găsit înţelegere la Agricultură pentru plata integrală a subvenţiei pe cap de animal pentru 2014. Marcel Andrei, preşedintele Sindicatului Naţional al Crescătorilor de Ovine din România , spun că vor fi prezenţi la protest circa 4.000 de oieri din toată ţara.  Ei nu îşi vor lua, totuşi, şi animalele cu ei.

Crescătorii de ovine mai cer şi trecerea veterinarilor care se ocupă de sănătatea animalelor lor la Agricultură. În prezent, veterinarii sunt subordonaţi cancelariei Prim-Ministrului.

 

Citeşte mai mult pe Agrointel.ro

Te-ar mai putea interesa și
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Sorin Grindeanu: PSD nu va mai înainta o altă propunere și nu se teme de votul cetățenilor
Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că social-democraţii nu mai înaintează o altă propunere şi le-a transmis "curajoşilor" din PNL şi USR că PSD nu se teme de votul......
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Comisia Europeană: Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară au crescut cu 2% anul trecut
Notificările privind riscurile de siguranţă alimentară, transmise prin intermediul Sistemului de alertă rapidă pentru ...
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Trump amenință UE cu tarife vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale furnizate de companiile americane
Preşedintele american Donald Trump a ameninţat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă ...
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
George Simion: AUR la guvernare! Dacă nu se conformează Nicușor Dan, el trebuie suspendat
Preşedintele AUR, George Simion, solicită că Alianţa pentru Unirea Românilor să intre la guvernare, susţinând că ...