Peste 900 de morţi în cutremurul din Afganistan. Operațiunile de salvare continuă

Peste 900 de persoane au murit în urma seismului care a lovit recent estul Afganistanului, unde operaţiunile de salvare continuă, în timp ce personalul medical încearcă să îi ajute şi să îi consoleze pe localnicii supravieţuitori, informează marţi AFP.
AGERPRES - mar, 02 sept. 2025, 13:52
Peste 900 de morţi în cutremurul din Afganistan. Operațiunile de salvare continuă

Având magnitudinea 6 şi urmat de cel puţin cinci replici puternice, acel cutremur de pământ a devastat în noaptea de duminică spre luni zone izolate din provinciile muntoase Nangarhar, Kunar şi Laghman, scrie Agerpres.

Aproape toate victimele au fost înregistrate în provincia Kunar, a precizat Mohammed Hamad, purtătorul de cuvânt al Autorităţii de gestionare a catastrofelor, în timp ce în provincia vecină Nangarhar au fost raportaţi 10 morţi.

Potrivit aceluiaşi oficial afgan, bilanţul – care menţionează totodată peste 3.000 de răniţi – ar putea creşte şi mai mult în orele următoare, în contextul în care operaţiunile de căutare continuă în acele sate de munte, transformate în mormane de moloz.

„Trebuie să ne ajutaţi”, a implorat un tânăr localnic, Akhlaq, în vârstă de 14 ani, de pe patul său de spital din oraşul Jalalabad, capitala provinciei Nangarhar, unde a fost transportat cu elicopterul. În momentul seismului, în locuinţa familiei sale se aflau 10 persoane.

„Doi dintre fraţii mei, unchiul meu şi doi dintre nepoţii mei au murit, ceilalţi patru membri ai familiei mele au rămas acum fără adăpost, nu au nici mâncare, nici apă”, a declarat el.

Ehsanullah Ehsan, directorul Autorităţii de gestionare a catastrofelor din provincia Kunar, cea mai devastată, a dat asigurări spunând că „operaţiunile de căutare şi salvare au continuat pe durata întregii nopţi”.

„Datoria de a ajuta”

„Graţie mobilizării angajaţilor noştri şi a localnicilor veniţi din districtele învecinate, căutările nu s-au întrerupt”, a declarat el, în condiţiile în care echipele de ajutorare întâmpină încă dificultăţi în a se apropia de anumite sate rămase izolate din cauza unor alunecări de teren.

„Prioritatea este de a-i ajuta pe răniţi, apoi vom distribui corturi şi mese calde celor rămaşi fără adăpost”, a adăugat Ehsanullah Ehsan.

De peste 36 de ore, zeci de locuitori ai satelor Wadir şi Mazar Dara, situate pe dealurile înverzite din Kunar, curăţă cu lopeţi sau cu mâinile goale ceea ce a mai rămas din casele prăbuşite.

Oubadullah Stouman a alergat spre Wadir venind din satul său situat lângă graniţa cu Pakistanul, mai la est, pentru a afla veşti despre rudele sale.

„Aici oamenii sunt săraci, este datoria noastră de a îi ajuta”, a declarat acest afgan în vârstă de 26 de ani, care a fost trezit brusc din somn de cutremur, dar al cărui sat nu a fost afectat.

În Wadir, în schimb, „nu au mai rămas decât pietre, nici nu ştiu cum să descriu asta, e foarte, foarte greu de privit”, a dezvăluit el, cu o voce îndurerată.

Peste tot în jur, după rugăciunile funerare, rânduri întregi de cadavre, uneori ale unor copii, învelite într-un giulgiu alb conform ritului musulman, sunt îngropate.

Ajutor internaţional

Elicopterele militară îşi continuă zborurile spre zonele sinistrate, transportând ajutoare şi participând la evacuarea morţilor şi a răniţilor.

Epicentrul cutremurului a fost localizat la 27 kilometri distanţă de Jalalabad, la o adâncime de doar opt kilometri, ceea ce explică bilanţul ridicat al victimelor şi amploarea pagubelor materiale.

Afganistanul, ale cărui autorităţi talibane sunt recunoscute doar de Rusia, este una dintre cele mai sărace ţări din lume.

Toate agenţiile ONU au lansat campanii de strângere de fonduri, iar o sumă iniţială de 5 milioane de dolari a fost deblocată din fondul global de intervenţie de urgenţă al ONU.

Guvernul de la Londra, la rândul său, a anunţat că va aloca 1 milion de lire sterline pentru a ajuta familiile afectate.

Afganistanul este frecvent lovit de cutremure, în special în regiunea lanţului muntos Hindukuş, în apropiere de joncţiunea plăcilor tectonice eurasiatică şi indiană.

Începând din 1900, în regiunea nord-estică a acestei ţări au fost înregistrate 12 seisme cu magnitudini de peste 7, a precizat Brian Baptie, seismolog la British Geological Survey.

După revenirea lor la putere în 2021, talibanii s-au confruntat cu un alt cutremur de proporţii: în 2023, în provincia Herat, la celălalt capăt al ţării, în vest, lângă graniţa cu Iranul, peste 1.500 de persoane au fost ucise şi peste 63.000 de locuinţe au fost distruse.

Acel cutremur cu magnitudinea 6,3 a fost cel mai devastator seism care s-a produs în această ţară în ultimii 25 de ani.

Te-ar mai putea interesa și
Incident la rețeaua de gaze din București. Sute de consumatori nu au acum gaze
Incident la rețeaua de gaze din București. Sute de consumatori nu au acum gaze
223 de consumatori casnici din Sectorul 3 al Capitalei sunt afectaţi, sâmbătă, de întreruperea alimentării cu gaze a instalaţiei comune de utilizare, ca urmare a unui incident....
Apple sau Samsung? Iată Top 10 ale celor mai vândute modele de telefoane din T3 2025
Apple sau Samsung? Iată Top 10 ale celor mai vândute modele de telefoane din T3 2025
Samsung și Apple și-au împărțit fiecare câte cinci locuri în top 10, contribuind cu 20% la volumul global de smartphone-uri ...
ANM: Vânt moderat în București sâmbătă și duminică. Maximele termice vor ajunge la 6-7 grade Celsius
ANM: Vânt moderat în București sâmbătă și duminică. Maximele termice vor ajunge la 6-7 grade Celsius
Cerul va fi variabil la Bucureşti, se va semnala ceaţă, iar vântul va sufla moderat, cu viteze de până la 40 km/h în ...
Scandal nou de corupție în Ucraina. Agenția anticorupție acuză mai mulți parlamentari că au luat mită și anunță că a fost împiedicată să percheziționeze mai multe sedii oficiale
Scandal nou de corupție în Ucraina. Agenția anticorupție acuză mai mulți parlamentari că au luat mită și anunță ...
Agenţia anticorupţie a Ucrainei (NABU) a acuzat sâmbătă mai mulţi deputaţi că au acceptat mită în schimbul voturilor ...