Raportările pe deşeuri se vor face numai online. Propunerea CE poate intra în vigoare în maximum două luni

Noul sistem de raportare pe deşeuri, propus de către Comisia Europeană, prevede transmiterea datelor doar online, iniţiativa urmând să se concretizeze în România în maximum două luni, a declarat Doina Catrinoiu, vicepreşedintele Agenţiei Naţionale pentru Protecţia Mediului (ANPM), informează Agerpres.
Economica.net - D, 08 nov. 2015, 08:46
Raportările pe deşeuri se vor face numai online. Propunerea CE poate intra în vigoare în maximum două luni

‘Trasabilitatea deşeurilor prin sistemul Sistemul Integrat de Mediu; am primit de la Comisia Europeană o propunere prin care toate raportările pe deşeuri să fie paperless, adică doar online. Deci, nu o să mai fie voie, începând de la un moment dat, să raportăm pe hârtie. Noi am recomandat agenţilor economici să vină şi să se înscrie în SIM, dar unora nu le convine pentru că sistemul este integrat. Practic, agentul economic obţine un act de reglementare, o autorizaţie de mediu pentru o activitate pe care şi-o declară. Se înregistrează în sistem, iar în momentul în care agentul economic s-a înregistrat în sistem cu activitatea respectivă, automat trebuie să raporteze la anumite termene cantităţile de deşeuri cu care a lucrat. În curând, eu cred că noua iniţiativă venită de la Bruxelles va fi pusă în practică. Eu sper că într-o lună, maxim două, vom pune în aplicare noul sistem de raportare’, a afirmat Catrinoiu.

În SIM sunt raportate toate datele de mediu din România către Uniune Europeană, asigurând totodată şi eliberarea actelor de reglementare în domeniul mediului la nivel naţional.

Prin intermediul celor peste 80 de aplicaţii integrate care formează SIM, sunt emise actele de reglementare (avize, acorduri, autorizaţii de mediu etc) şi sunt colectate datele de la operatorii economici pentru toate domeniile de mediu: Controlul poluării, Protecţia atmosferei, Deşeuri, Biodiversitate, Organisme modificate genetic, Schimbări climatice etc.

De asemenea, informaţiile sunt centralizate şi prelucrate, iar pe baza acestora se întocmesc raportările României către UE în domeniul mediului.

Începând cu data de 10 aprilie 2013, toţi operatorii economici şi persoanele fizice care solicită eliberarea sau revizuirea actelor de reglementare pot transmite cereri atât în format tradiţional, pe hârtie, cât şi online, electronic, prin intermediul subsistemului SIM.Webform.Public. Rezolvarea şi răspunsul din partea ANPM/APM va depinde de existenta cererii în cele două formate, electronic şi scriptic. Raportările se fac la această adresă.

Te-ar mai putea interesa și
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ASF
Valoarea totală a deținerilor înregistrate la Depozitarul Central a depășit 414 miliarde de lei la 31 martie 2026 – ...
Valoarea totală a deţinerilor de instrumente financiare la Depozitarul Central a depăşit 414,5 miliarde de lei, respectiv 81,3 miliarde de euro, la sfârşitul primului trimestru al anului 2026,......
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
VIDEO Autostrada A1 Sibiu – Pitești: Imagini spectaculoase cu „podul verde” construit peste Olt
Secretarul de stat în Transporturi Irinel Ionel Scrioșteanu a transmis vineri seara imagini cu ecoductul Călinești care ...
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Ministerul Energiei a decontat de la începutul anului peste 110 milioane de euro din PNRR
Valoarea plăţilor efectuate din Programul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), în 2026, până la acest moment, ...
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
FOTO Orașul de lângă București unde lucrările la centură au ajuns la 30%
Lucrările la Centura Buftea au ajuns la un stadiu de 30%, transmite vineri compania de construcții PORR România.